Krátký film

Krátký film

k

Czech Film Center se již řadu let systematicky a intenzivně věnuje propagaci české krátkometrážní tvorby, a to zejména na významných zahraničních i tuzemských filmových festivalech a trzích. Cílem je upozornit především zahraniční filmové profesionály na zajímavé filmařské osobnosti a pomoci českým krátkým filmům nalézt cestu na mezinárodní filmový trh. Krátkým filmům se CFC začalo intenzivně věnovat v roce 2010, kdy jsme poprvé vydali výběrovou kolekci krátkých filmů Czech Short Films a poprvé se zúčastnili MFF krátkých filmů v Clermont-Ferrand.

Kolekce Czech Short Films

CFC každý každoročně mapuje kompletní českou krátkometrážní produkci. Za pomoci výběrové komise složené z filmových profesionálů, teoretiků a novinářů vybereme 12-15 krátkých filmů různých žánrů a délek a sestavíme je do kolekce Czech Short Films. Tu následně vydáme na DVD a USB disku.  K vybraným filmům také vyjednáme práva, opatříme je titulky a připravíme materiály o filmech včetně fotek. Díky kolekci Czech Short Films a s tím spojené účasti na festivalu a trhu krátkých filmů v Clermont-Ferrand se české krátké filmy začaly dostávat do širokého povědomí a filmy z kolekce se každoročně objevují na několika desítkách mezinárodních filmových festivalů.

 

 

Cena Magnesia

CFC již několik let spolupracuje s Českou filmovou a televizní akademií a doporučuje krátké filmy do širší nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Ze všech sebraných studentských filmů zvolí výběrová komise dvacet, které postoupí do užší nominace na Cenu Magnesia. Ty jsou následně předány České filmové a televizní akademii, která z nich vybere pět finalistů na ocenění. Film, který získá výroční Cenu Magnesia za nejlepší studentský film je oceněn finanční odměnou 100 000 Kč udělovanou Karlovarskými minerálními vodami, a.s., a slavnostně vyhlášen na hlavním večeru Českého lva.

 

Festivaly

Krátké filmy jsou prostorem, kde si začínající tvůrci mohou za relativně malé finanční náklady vyzkoušet různé postupy a metody a kde mají možnost hledat svůj osobitý styl. A také se mohou naučit pracovat na filmech jako na projektech, které mají svá tvůrčí a produkční pravidla.  Účast na festivalu pak jejich dílo konfrontuje s díly ostatních tvůrců a nabízí jim zpětnou vazbu od mezinárodního publika.

Představení kolekce Czech Short Films na MFF v Clermont-Ferrand a následně na MFF v Berlíně každoročně odstartuje spolupráci s celou řadou festivalů zaměřených na krátké filmy. Díky tomu se mladí tvůrci dostanou na prestižní filmové akce v zahraničí a mají šanci se podívat, jak funguje filmový trh a reálné filmové prostředí. CFC zprostředkovává kontakt mezi režisérem a festivalem.  Databáze festivalů krátkých filmů, se kterými ČFC spolupracuje a kterým každoročně nabízí české krátké filmy, čítá přibližně 80-100 festivalů. 

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás