OUT - film českých tvůrců bude soutěžit v Cannes

13 dubna 2017

Český film (v zahraničí)

OUT - film českých tvůrců bude soutěžit v Cannes

c

Do prestižní soutěžní sekce Un Certain Regard letošního 70. ročníku festivalu v Cannes byl vybrán snímek OUT slovenského režiséra Györgyho Kristófa, natočený ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. Za českou stranu se na snímku podílel producent Jiří Konečný (endorfilm) a koprodukovala jej FAMU. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie.

 

Debutová road movie scenáristy a režiséra Györgyho Kristófa, studenta pražské FAMU, vypráví o padesátníkovi Ágostonovi, který se vydá na cestu východní Evropou v zoufalé snaze najít práci a splnit si sen - chytit velkou rybu. Cesta ho posouvá stále hlouběji do moře bizarních událostí a setkání. Jednu z rolí ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdos.

„Film Out je typickou ukázkou toho, jak filmy dnes vznikají  - za přirozené účasti více zemí -, a jak se i Česká republika otevřela mezinárodní spolupráci, která je v jiných zemích běžná,“ říká ředitelka Czech Film Center Markéta Šantrochová. „Za čtyři roky fungování Státního fondu kinematografie od novely zákona došlo k razantnímu rozvoji minoritních koprodukcí u nás. Od roku 2013 do poslední výzvy roku 2016 (výsledky byly oznámeny 11. dubna 2017) žádalo o podporu minoritní koprodukce celkem 102 projektů a podpořeno jich bylo 58. Celková výše přidělených dotací byla 104 650 000 Kč. Mezi podpořenými projekty jsou mezinárodně úspěšné filmy jako  Přes kosti mrtvých (Stříbrný medvěd - Cena Alfreda Bauera na Berlinale 2017), Pátá loď (Křišťálový medvěd na Berlinale 2017), Aferim! (Stříbrný medvěd za nejlepší režii na Berlinale 2015), ale i filmy uvedené v Cannes v loňském roce – Superbia, Personal Shopper či Tanečnice,“ dodává Šantrochová.

Vznik filmu Out byl podpořen jako minoritní koprodukce Státním fondem kinematografie částkou 3 500 000 Kč. „Film nabízí sugestivní odyseu staršího nezaměstnaného muže, který se ze Slovenska vydává za prací na sever Evropy a dochází přitom k naplnění svého životního snu. Jedná se o projekt, který výsostně uměleckými prostředky reflektuje proměnu našeho širšího regionu a disponuje výrazným festivalovým potenciálem. Do výroby je velmi dobře připraven a Rada se ho ve shodě s oběma posudky rozhodla podpořit,“ zaznělo ve vyjádření Rady Státního fondu kinematografie v roce 2015, kdy byla dotace udělena.

Režisér György Kristóf (nar. 1982 v Košicích) se s filmem ještě ve fázi vývoje v roce 2013 účastnil projektu Pitch&Feedback, který pořádá Czech Film Center a Slovenský filmový ústav ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Projekt prošel mezinárodním programem MIDPOINT Feature Launch 2013, který sídlí v Praze. V roce 2015 byl také vybrán do prestižního projektu L'Atelier pořádaný v rámci festivalu v Cannes. György Kristóf k tomu říká: „Jsem rád, že už na první pokus se nám podařilo udělat film, který může soutěžit na nejvyšší světové úrovni.  Od vývoje scénáře až po veškeré postprodukční práce je český podíl na filmu zásadní a velmi si ho vážím.“

Na filmu se podílela řada českých subjektů – českým producentem je Jiří Konečný (endorfilm), který má na kontě řadu úspěšných filmů včetně koprodukcí, např. Pátá loď, Koza, Rodinný film, Aferim!, Příliš mladá noc, Stále spolu a další.  Postprodukce filmu probíhala ve studiích UPP, střihačem filmu byl Adam Brothánek (Sestra, Trabantem do posledního dechu, Lovu zdar!), o mistrem zvuku byl Jan Richtr (De Potentia Dei, Danielův svět). Producent Jiří Konečný k tomu říká: „Dlouhé čekání na film s výraznou českou tvůrčí účastí v soutěžním programu Cannes je u konce. Blahopřeji a děkuji všem, kteří se na filmu podíleli.“ 


Synopse filmu:
Elektrárna se zavírá - v městě na východním Slovensku dominuje nezaměstnanost. Ágoston, padesátník rodinného typu, se vydá na cestu východní Evropou v zoufalé najít si práci a splnit si sen – chytit velkou rybu. V Pobaltí se ocitne sám a bez ničeho. Tato cesta ho posouvá stále hlouběji do moře bizarních událostí a setkání: s vysokou přátelskou ženou, ruským přítelem s nepřátelskými úmysly a se smutným vycpaným zajícem bez uší. Vlny se otírají o písek, znova se vracejí do moře. Nová vlna přichází setřít tu předešlou. Tady moře končí, určitě tady nezačíná.

Režie: György Kristóf
Producenti: Marek Urban, Ferenc Pusztai, Jiří Konečný
Scénář: György Kristóf, Eszter Horváth, Gábor Papp
Kamera: Gergely Pohárnok
Střih: Adam Brothánek
Zvuk: Jan Richter
Architekt: Branislav Mihálik
Hrají: Sándor Terhes, Éva Bandor, Judit Bárdos, Ieva Norvele

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás