Dokumentární projekty na Eurodoc Production a Thessaloniki Docs in Progress

08 března 2017

Český film (v zahraničí) Film Industry

Dokumentární projekty na Eurodoc Production a Thessaloniki Docs in Progress

Český film (v zahraničí) Film Industry

Dokumentární projekty na Eurodoc Production a Thessaloniki Docs in Progress

d

Dva vznikající české dokumentární filmy – Kiruna 2.0 režisérky Grety Stocklassy a The Sound Is Innocent režisérky Johany Švarcové – se v těchto dnech účastní vzdělávacího programu Eurodoc Production v rámci projektu Eurodoc. Film Kiruna 2.0 byl vybrán i do programu Docs in Progress v rámci Thessaloniki Doc Market, který se koná od 5. do 11. března v řecké Soluni.

Z festivalu v Soluni si projekt Kiruna 2.0 odnesl cenu za hudbu a zvuk (The sound award by MuSou music group).

Eurodoc je vzdělávací program vytvořený pro evropské profesionály v oblasti dokumentárního filmu. Mezi jeho hlavní cíle patří zkvalitnit vývojovou úroveň dokumentárních projektů s mezinárodním potenciálem, zlepšit jejich financování a management; prezentovat projekty ve vývoji pozvaným odborníkům; čelit technologickým změnám na poli vývoje, produkce a distribuce; posílit malé a středně velké společnosti; rozvíjet mezinárodní spolupráci, a mnoho dalšího.

Docs in Progress konaný v rámci filmového trhu v Soluni se během posledních šesti let etabloval v podnětnou a užitečnou akci určenou režisérům a producentům z jihovýchodní Evropy a Balkánu, kterým umožňuje prezentovat jejich projekty potenciálním nákupčím, koproducentům, festivalovým zástupcům a sales agentům.


O filmech:
The Sound Is Innocent režisérky Johany Švarcové je hudební dokumentární esej o pionýrech a počátcích elektronické hudby a elektronického zvuku v 50. a 60.letech v Československu, Francii a Holandsku. Ve stejné době, na třech různých místech v poválečné Evropě, vyrůstala elektronická hudba z odlišného ideologického i technologického zázemí. V komunistickém Československu v souvislosti se socialistickými vizemi lepší budoucnosti, ve Francii šlo spíše o avantgardní hudební přístupy, a v Holandsku na základě investice firmy Philips do vybudování soukromého vývojového pracoviště: Philips Physics Laboratory, kde vyvíjeli nové nástroje, jako např. tape recorder s cílem hledat a prodávat novou populární hudbu. Film je poctou raným pokusům o elektronickou hudbu a jejím tvůrcům, kteří objevovali základy nové hudby, tak jak jí vnímáme dnes.

Oba símky byly podpořeny Státním fondem kinematografie.

Film Kiruna 2.0  režisérky Grety Stocklassy vychází z informace, že nejsevernější město Švédska se přesune o tři kilometry na východ. Ačkoli podobné situace již v historii lidstva nastaly (v neposlední řadě v Čechách), tento případ je unikátní. Město využilo své svízelné situace a obrátilo jí v senzaci. Tisky z celého světa začali psát o městečku za polárním kruhem s 15 000 obyvateli, které se stane nejmodernějším městem na světě. „Začneme s čistým štítem. Lidé z celého světa se sem budou jezdit dívat na to, jak se to dělá. Jak se přesouvá město.“, říká na pódiu letního Kiruna-festivalu Kristina Zachrisson, předsedkyně městské rady.

 

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás