České projekty na Pitch & Feedback 2017

21 června 2017

České projekty na Pitch & Feedback 2017

České projekty na Pitch & Feedback 2017

p

Pitch & Feedback je prezentace českých a slovenských filmových projektů ve fázi vývoje, jejímž cílem je seznámit s nimi zahraniční filmové profesionály a usnadnit projektům vstup na filmové koprodukční trhy, festivaly a další industry akce. Často se jedná o projekty, které mají potenciál uspět na mezinárodním filmovém trhu a směřují k mezinárodní koprodukci. Pitch & Feedback iniciovalo Czech Film Center, které ho už šestým rokem pořádá společně se Slovenským filmovým ústavem a MFF Karlovy Vary. Letošní ročník se bude konat v úterý 4. července od 10:00 do 13:00 v prostoru Industry Pool.

Letos se prezentace účastní 3 české a 3 slovenské projekty, konzultovat je s tvůrci bude 6 zahraničních expertů. Moderátorem a přípravným konzultantem celé akce je slovinský producent Danijel Hočevar, který má na kontě více než 40 filmů, mimo jiné se producentsky podílel i na snímku Danies Tanoviče Epizoda ze života sběrače železa (oceněném dvěma Stříbrnými medvědy na festivalu Berlinale).
Experty, kteří budou projekty konzultovat, jsou prezident společnosti ACE Producers Simon Perry, výkonný ředitel The Israel Film Fund Katriel Schory, organizátorka  koprodukčního trhu Crossroads při Mezinárodním filmovém festivalu v Soluni Angeliki Vergou, Patricie Frehse z distribuční a sales společnosti Pluto Film, norský producent Gary Cranner a Oliver Rittweger z německého fondu Mitteldeutsche Medienförderung (MDM). 

Vybrané české projekty pro rok 2017:
Poloviny (Halves)
Autorem scénáře a režisérem je íránský režisér a herec Ali Mosaffa, producentem Jordi Niubo (i/o post). Hlavním hrdinou filmu je Rouzbeh, který přijíždí do Prahy, aby pátral po minulosti svého otce.  Zjištění, že měl nevlastního bratra, který spáchal sebevraždu, je jen prvním v řadě dalších temných objevů.... “Poloviny jsou pokusem vnést světlo do zapomenuté společné historie Íránu a bývalého Československa, o které se dosud nemluvilo,” říká režisér, který má za sebou už dva celovečerní snímky (Portrét neznámé ženy z roku 2005, a Poslední krok z roku 2012). Žánrově jsou Poloviny plánovány jako mystický thriller.
Projekt s předběžným rozpočtem 1 milion Eur by měl být dokončem na jaře roku 2019. Fond kinematografie projekt podpořil v roce 2015 částkou 500 000 korun na kompletní vývoj.


Rok vdovy (Year of the Widow)
Režisérkou filmu je Veronika Lišková, která napsala scénář společně se svým manželem Eugenem Liškou. Producentkou snímku je Alice Tabery (Cinepoint). Rok vdovy vypráví skutečný příběh ženy, která po náhlé ztrátě manžela prochází labyrintem úřadů, konvencí a citových zvratů. Když se z Petry stane ze dne na den vdova, brzy zjistí, že smutek a pocit osamění nejsou jediné výzvy, jimž musí čelit. Nečekaně náročnou část jejího údělu tvoří nespočet praktických a administrativních úkonů, které s sebou smrt člověka ve 21. století přináší. Bankovní účty, hypotéky, úvěry, nájmy, energie, mobilní operátoři, pojišťovny… Aby zastavila zhoubný propad do existenční nejistoty, musí se Petra stůj co stůj pustit s nepřízní osudu do boje.
Režisérka Veronika Lišková má za sebou řadu krátkých dokumentárních filmů, její celovečerní dokumentární debut Danielův svět (2014) byl uveden v sekci Panorama na festivalu Berlinale a získal Cenu diváků na MFDF Jihlava.
Předběžný rozpočet projektu je  730 000 Eur, jeho dokončení se plánuje v roce 2020. Rok vdovy získal v roce 2016 podporu Fondu kinematografie na literární přípravu ve výši 100 000 korun.


Staříci (Old-Timers)
Třetím chystaným projektem představovaným na Pitch & Feedback je film Staříci autorského dua Martin Dušek a Ondřej Provazník, jehož producentem je Jiří Konečný (endorfilm). Film inspirovaný skutečnými událostmi vypráví o dvou bývalých politických vězních, kteří se vydávají na cestu s cílem vypátrat někdejšího komunistického prokurátora, který nebyl za své činy odsouzen, a následně vzít spravedlnost do svých rukou. Dušek a Provazník už společně natočili dva celovečerní dokumenty Poustevna, Das Ist Paradies (2007) a Ženy SHR (2010); oba filmy byly oceněny na MFDF Jihlava.
Martin Dušek dale natočil například dokument K oblakům vzhlížíme, který byl opět oceněný jako nejlepší český film na MFDF Jihlava a získal také cenu České filmové kritiky a nominaci na Českého lva.
Projekt má rozpočet 1 122 167 Eur (cca 30 milionů korun) a jeho dokončení je plánováno mezi únorem a březnem 2019. Projekt získal v roce 2013 podporu Fondu kinematografie ve výši 150 000 na literární přípravu, v letošním roce získal podporu na výrobu v hodnotě 9 000 000 korun.

Tři české projekty doplňují tři slovenské. Jedná se o projekty připravované v české koprodukci:
Nech je světlo
(režie Marko Škop, producenti: Marko Škop, Ján Meliš, koproducenti: Petr Oukropec, Pavel Strnad, rozpočet: 975 000 Eur, předpokládaná premiéra: léto 2019)

Film vypráví o slovenském gastarbeiterovi v Německu Milanovi, který zjistí, že jeho syn šestnáctiletý syn se doma zapletl s polovojenskými skupinami, a je obviněn ze šikanování a zabití spolužáka.
Made in Czechoslovakia
(režie Jana Nemčeková, producent Barbara Jenišová Feglová, koproducent: Monika Kristl, Dawson Films, rozpočet: 1426 000 Eur, předpokládaná premiéra: červen 2020)

Hrdinkou filmu je mladá žena Monika, která pátrá po tom, proč ji matka v dětství opustila.  Kdyžt zjistí, že její matka byla dvojitá agentka, rozhodne se jí vše odpustit. Vydá se za ní do Londýna a navštíví matku na smrtelné posteli. Dozví se, že má nevlastního bratra a rozhodne se dát rodinu opět dohromady.
Moc
(režie Mátyás Prikler, producenti: Zora Jaurová, Mátyás Prikler, koproducent: Proton Cinema, Negativ (CZ), rozpočet: 1 370 000 Eur, předpokládaná premiéra: 2019)

Film se zabývá tématem politiky a moci v současné demokracii. Na pozadí příběhu o nehodě, při níž vysoce postavený politik omylem zabije člověka, odhaluje film skrytou mašinérii politické moci a snahy o její udržení. Klade i otázky o skutečné identitě politických figur.  

Více informací o slovenských projektech najdete na stránkách MFF KV.

 

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás