Dva české dokumenty se představí na Baltic Sea Doc

04 srpna 2017

Český film (v zahraničí)

Dva české dokumenty se představí na Baltic Sea Doc

b

Vznikající dokumenty Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko a Satanic Girls režiséra Bohdana Bláhovce byly vybrány mezi 25 projektů, které budou prezentovány na Baltic Sea Forum for Documentaries (2. – 10. září, Riga, Litva).

Koprodukční fórum zaměřené na financování mezinárodních dokumentárních projektů je jediné svého druhu v Pobaltí a má významné místo v celé východní Evropě. Na BSD se každoročně setkává více než 100 profesionálních tvůrců z oblasti Pobaltí i ze zemí východní a střední Evropy.

Téměř 50 let po "přátelské" okupaci Československa se film Můj neznámý vojín (Česká republika, Lotyšsko, Slovensko) pokouší podívat z nového úhlu na okupační vojáky a ukázat je jako oběti rozmarů vyšší moci, často stejně bezmocných jako byli občané Československa, a ukázat smutné důsledky této zkušenosti pro některé z vojáků. "Tento film není o obecné spravedlnosti ani pravdě, je to příběh o tom, jak se člověk stává" okupantem" bez svého vlastního úmyslu," říká režisérka Anna Kryvenko. Producenty filmu jsou Michal Kráčmer (Analog Vision), Sergej Serpuhov (Baltic Pine Films) a Wanda Adamik Hrycova (Wandal Production).

Satanic Girls (Česká republika) je příběh o ženách, postavení a moci v show businessu. Film sleduje několik bývalých pop hvězd, které vzpomínají na svou divokou rock'n'rollovou minulost, dotýká se témat jako je stárnutí, vztahy a selektivní paměť. V roce 1960 založila Irena Hurdová spolu se svou sestrou kapelu, která začínala jako pražský dixielandový orchestr. Během turné v Bulharsku, kapelu zastihla zpráva o vývoji událostí kolem Pražského jara a proto se rozhodli nevrátit do Československa. V následujících letech kapela vystupovala v Evropě jako Satanic Girls.V1970 se hudebnice setkaly s manažerem R. Ferneborgem, který je vyslal do Argentiny s cílem vytvořit z kapely, pod jménem Las Satánicas, hvězdy jihoamerické pop music.
Režisérem filmu je Bohdan Bláhovec, producentkou Anna Herza Tydlitátová. Bláhovcův celovečerní debut Show! získal Cenu české filmové kritiky pro nejlepší dokument v roce 2013 a ve stejném roce vyhrál Cenu diváků na MFDF Jihlava.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás