Nina na MFF Toronto

16 srpna 2017

Český film (v zahraničí)

Nina na MFF Toronto

Český film (v zahraničí)

Nina na MFF Toronto

n

Letošní 42. ročník festivalu v Torontu (7. 9. 2017 – 17. 9.) uvede v prestižní sekci Současná světová kinematografie rodinné drama Nina režiséra Juraje Lehotského. Tato novinka, která měla světovou premiéru na festivalu v Karlových Varech, byla natočená ve slovensko-české koprodukci, českým producentem Jiřím Konečným (endorfilm) a výroba filmu byla podpořena také Státním fondem kinematografie.

Slovensko-český snímek Nina je druhým celovečerním filmem režiséra Juraje Lehotského, který se festivalu v Torontu účastnil už se svým prvním hraným filmem Zázrak (2013). Českým producentem filmu je Jiří Konečný (endorfilm), který má za sebou už řadu úspěšných mezinárodních koprodukcí (Aferim!, Pátá loď, Koza a další). „Uvedení Niny v Torontu si velmi vážím,“ říká producent Jiří Konečný. „ Rád bych vyzdvihl český tvůrčí vklad do filmu - hudbu složil Aleš Březina a v Praze ji pod jeho vedením nahrálo Bennewitzovo kvarteto se zpěvačkou Kateřinou Zikmundovou. Ve studiu České televize vznikl také kompletní zvukový mix filmu.“

Režisér Juraj Lehotský na sebe poprvé výrazně upozornil dokumentem Slepé lásky (2008) o podobách lásky mezi nevidomými lidmi, který měl premiéru na festivalu v Cannes a promítal se s úspěchem na řadě dalších festivalů. Na Nině, Zázraku i Slepých láskách spolupracoval s Lehotským scenárista Marek Leščák, jedna z hlavních postav současné slovenské scenáristiky (Pátá loď, Koza, Až do města Aš, atd.).

Nina je citlivým ponorem do dětského světa konfrontovaného s dramaty dospělých. Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Nina, nadaná plavkyně, jejíž život a zažité jistoty se začnou hroutit v okamžiku, kdy se její rodiče rozhodnou rozejít. Film bude v Torontu uveden v sekci Současná světová kinematografie a Marek Leščák ho zde osobně uvede 10. září. "Je pro nás skutečnou poctou, že náš film bude uveden na jednom z nejvýznamnějších festivalů na severoamerickém kontinentě a jsme nesmírně vděční selektorům Dimitrimu Eipidesovi a Andreiovi Tanasescu za jejich neuvěřitelnou podporu a důvěru, kterou obdarovávají Juraje Lehotského, když čtyři roky po uvedení filmu Zázrak věnovali prostor i Nině,“ řekli producenti filmu Ivan Ostrochovský a Katarína Tomková z Punchart films.

Účast filmu na MFF Toronto byla podpořena také programem Film Sales Support organizace European Film Promotion, jejíž je Czech Film Center členem.

Filmy

Nina

Nina je dvanáctiletá dívka a její svět se otřásá v základech – vztah jejích rodičů se rozpadl a budou se rozvádět. Po mezinárodně úspěšn…

Rok

2017

Žánr

Hraný

Lidé

Juraj Lehotský

Režie, Scénář

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás