DOK Leipzig s českou účastí

10 října 2017

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

DOK Leipzig s českou účastí

d

Na mezinárodním festivalu dokumentárního a animovaného filmu DOK Leipzig, který se koná ve dnech 30. října až 5. listopadu, se představí hned několik českých zástupců. V sekci International Programme bude uveden film Strnadovi Heleny Třeštíkové a v rámci Kids DOK uvidí diváci hned tři krátké animované snímky Probouzeč, Domek a Malá. České zastoupení bude mít i koprodukční trh DOK Co-Pro Market, kde bude prezentován film Andrey Culkové Testosteron Story, a slovensko-český projekt Dobrá smrť režiséra a producenta Tomáše Krupy. 

Německou premiéru si na nejstarším dokumentárním festivalu na světě DOK Leipzig odbude nejnovější snímek Strnadovi (2017) režisérky Heleny Třeštíkové, která má na kontě řadu domácích i zahraničních ocenění. Pět jejích filmů bylo nominováno na Nejlepší dokumentární film v rámci ocenění Český lev, přičemž cenu získala v roce 2010 za portét narkomanky Katky. Za další časosběrný portrét, tentokrát recidivisty Reného obdržela „evropského Oscara“ na Evropských filmových cenách. Dvakrát také zvítězila v dokumentární soutěži MFF Karlovy Vary – s filmy Mallory (2015) a Sladké století (1998).  

Nejen dětské publikum se pak bude moci seznámit s českou animovanou tvorbou. Probouzeč Filipa Diviaka má za sebou úspěšné uvedení na festivalu v Annecy a velkou festivalovou historii má i další snímek ze zlínské UTB Domek Veroniky Zacharové. Pražskou FAMU pak bude reprezentovat Diana Cam Van Nguyen se svým snímkem Malá

Další dva české dokumentární projekty byly navíc vybrány k prezentaci na 13. ročníku koprodukčního trhu DOK Co-Pro Market konaný v rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů DOK Leipzig. Jde o film Andrey Culkové Testosteron Story, v produkci Duracfilmu a v koprodukci HBO Europe, a slovensko-český projekt Dobrá smrť režiséra a producenta Tomáše Krupy (Hailstone), v koprodukci Dagmar Sedláčkové z MasterFilmu. 

Testosteron Story - synopse
Kladruby, osamělé místo ve Středních Čechách. Stejné jméno jako má světoznámý hřebčín, jenže tady toho moc nikdo nenaběhá – ačkoliv hřebců je tu spousty. Zdejší Kladruby jsou pro zběsilé jezdce, které políbila smrt. Sanatorium Kladruby jsou přepouštěcí komora a inkubátor, kde máte pět měsíců na to se vrátit do života. Pět tvrdých měsíců na to přehodnotit všechny své dosavadní cíle i vztahy, pět měsíců na to přijmout fakt, že svět sice nebude nikdy jako před tím polibkem, ale stejně je to výhra. Pět měsíců na to pochopit, že důvod k radosti už je jen to, že ráno jste otevřel oči a přišel další den.


Snímek režisérky Andrey Culkové vzniká v produkci Miroslava Nováka, nyní je ve stádiu vývoje. Dokončen by měl být v září 2018. Film se stopáží 82 minut vzniká v koprodukci s HBO Europe. Andrea Culková Vystudovala PedF UK a dokumentární katedru FAMU a k jejím největším úspěchům patří "dokumentární thriller" Cukr blog (2014) o závislosti na cukru. Dále natočila například Český žurnál: Exekuce (2016) nebo H*art on (2016).

 

Dobrá smrť - synopse
Janette Butlinová je nevyléčitelně nemocná a chce zemřít důstojně, to je ale ve Velké Británii nemožné. Kontaktuje doktorku Eriku Preisigovou ve Švýcarsku, která je ochotna jí pomoci. Nicméně Janette se musí pokusit o únik z Velké Británie, než bude pozdě. Jakub Jaroš pomohl více než 200 klientům s eutanázií v Německu. Teď ale organizace, pro kterou pracuje, čelí novému zákonu. Rozhodnuti bojovat u Ústavního soudu, obhajují právo volby. Vlastníme náš život, nebo on vlastní nás?

Film slovenského režiséra a producenta Tomáše Krupy vzniká v koprodukci s Dagmar Sedláčkovou (MasterFilm), dokončen by měl být v říjnu 2018. 

 

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás