Zlatý Medvěd z Berlinale pro českou koprodukci Touch Me Not

26 února 2018

Český film (v zahraničí)

Zlatý Medvěd z Berlinale pro českou koprodukci Touch Me Not

b

Experimentální psychologické drama Touch Me Not (Ne dotýkej se mě) rumunské režisérky Adiny Pintilie, získalo na letošním MFF Berlinale Zlatého medvěda za nejlepší film a cenu za nejlepší debut. Film vznikl v koprodukci Rumunska, Německa, České republiky, Bulharska a Francie, koproducentem za českou stranu je společnost PINK (Radovan Síbrt, Alžběta Karásková, Jakub Pinkava). Podle zahraničních kritiků jde o fascinující a originální snímek.

Mezinárodní porota v čele s německým režisérem Tomem Tykwerem vybírala z 19 soutěžních snímků a rozhodla se udělit Zlatého medvěda, hlavní cenu mezinárodní soutěže, právě experimentálnímu dramatu s dokumentárními prvky Touch Me Not (Ne dotýkej se mě), které vzniklo v české koprodukci.

„Tato cena je důkazem, že se vyplatí riskovat a bojovat. A to na všech úrovních. Adina šla 7 let za svým cílem a já bych chtěl poděkovat Fondu kinematografie, že byl odvážný a podpořil tento ne zcela standartní, ale o to výjimečnější film,“ říká český koproducent Radovan Síbrt.

Již na začátku večera převzala režisérka Adina Pintilie také cenu GWFF pro nejlepší první celovečerní film udělovanou napříč všemi programovými sekcemi v hodnotě 50 000 EUR, jejíž cílem je podpora vycházejících talentů.

UKÁZKA Z FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=0PwvTIPg00s

„Fascinující a originální“
Film po své čtvrteční světové premiéře v Berlíně rezonoval i v zahraničním tisku. „Někteří diváci budou mít tendenci film srovnávat se snímky Ulricha Seidla nebo s Nymfomankou Larse von Triera (Laura Benson je v něčem Charlotte Gainsbourg podobná), ale Pintilie je opakem misantropa – opravdu jí záleží na propojování duševních a tělesných prožitků. A právě díky tomu se do tématu dokáže ponořit,“ píše Jay Weissberg ve Variety.

Deborah Young z The Hollywood Reporter dodává: „Fascinující a originální přístup Adiny Pintilie ke zkoumání intimity nikdy nesklouzává k voyerismu, dokonce ani v případě mnoha detailních záběrů nahých těl. Tam, kde by jiní režiséři otáleli, Pintilie vše bez předsudků odkrývá a s kamerou se posouvá dále.“

Snímek Touch Me Not byl podpořen Státním fondem kinematografie v roce 2016 částkou 3 860 000 Kč. Kromě podpory SFK film získal také podporu dalších národních i evropských fondů (např. Eurimages), a dalších zdrojů (HBO, Rumunská televizní společnost). Během svého vzniku získal film několik prestižních ocenění, mimo jiné ARTE International Prize 2011 a hlavní cenu v rámci TorinoFilmLab. Zúčastnil se programu L‘atelier Cinéfondation při festivalu v Cannes.

Film se natáčel v anglickém jazyce v Bukurešti, Lipsku a Sofii, celková stopáž je 127 minut.
Adina Pintilie je nejen autorkou scénáře a režisérkou, ale také na filmu pracovala jako střihačka. V hlavní roli filmu Ne dotýkej se mě, který je režisérčiným celovečerním hraným debutem, se představí britská herečka působící ve Francii Laura Benson. „Jsme vděční režisérce, která nám poskytla velkou míru kreativní spolupráce na filmu, zejména v jeho dokončovací fázi. V Praze se tak v průběhu listopadu a prosince uskutečnila zvuková postprodukce s účastí většiny herců, na které v lednu navázaly další postprodukční práce,“ říká Radovan Síbrt.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás