Démanty noci v Cannes Classics

23 dubna 2018

Český film (v zahraničí)

Démanty noci v Cannes Classics

Český film (v zahraničí)

Démanty noci v Cannes Classics

c

Prestižní filmový festival v Cannes letos zařadil do sekce Cannes Classics debutový snímek Jana Němce Démanty noci z roku 1964. Festivaloví diváci v Cannes tak budou první, kdo bude moci shlédnout digitálně restaurovanou verzi tohoto filmu, o kterou se zasloužil Národní filmový archiv. 

Film restaurovaný do podoby co možná nejbližší tomu, jaký mohli vidět první diváci v roce 1964, bude uveden po boku dalších světově proslulých filmů, např. 2001: Vesmírná odysea, Sedmá pečeť, Zloději kol, Vertigo, Vojna a mír, Pomáda, Magická hlubina, a další.

Jedná se již o druhý československý film restaurovaný NFA, který se na festivalu v Cannes v sekci Cannes Classics představí. V roce 2016 byl v Cannes uveden sci-fi snímek Ikarie XB 1 z roku 1963 (r. Jindřich Polák), který se stal inspirací režisérovi Stanleymu Kubrickovi k natočení kultovního sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea.

Národní filmový archiv zabodoval v minulém roce se svojí restaurátorskou činností i na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.  V loňském roce v kategorii Venice Classics bylo na tomto festivalu možné shlédnout první celovečerní film Miloše Formana Černý Petr (1963). 

Obnovená česká premiéra Démantů noci je plánovaná na konec srpna letošního roku.

Více informací o letošním programu Cannes Classics naleznete zde.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás