České filmy v Cannes 2018

07 května 2018

Český film (v zahraničí)

České filmy v Cannes 2018

Český film (v zahraničí)

České filmy v Cannes 2018

c

V letošním oficiálním programu a dalších důležitých sekcích filmového festivalu v Cannes (8. - 19. 5. 2018) budou zastoupeni soudobí čeští tvůrci, zároveň letos festival uctí památku Miloše Formana.

V sekci Týden kritiky bude uveden koprodukční film Fuga (režie Agnieszka Smoczyńska), natočený v koprodukci Polska, České republiky a Švédska. Další tři filmy s českou účastí se budou promítat na filmovém trhu Marché du Film. Evropská síť Doc Alliance představí mino jiné také jeden česko-slovenský filmový dokument v post-produkci.

Do prestižní sekce určené klenotům světové kinematografie Cannes Classics byl zařazen celovečerní debut režiséra Jana Němce Démanty noci z roku 1964, který letos digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Festival vzdá hold také nedávno zemřelému režisérovi Miloši Formanovi, a to hned první den festivalu v letním kině na pláži (Cinema de la Plage).

Kromě festivalového programu budou mít v Cannes některé české filmy projekci také na filmovém trhu Marché du Film, který je pro filmové profesionály zásadní událostí spjatou s festivalem. Budou zde uvedeny tři filmy s českou účastí – animovaný Hurvínek a kouzelné muzeum (r. Martin Kotík, Inna Evlannikova), vítězný snímek letošního Berlinale, natočený s českou koprodukční účastí, Ne dotýkej se mě (r. Adina Pintilie), a slovensko-český Tlumočník (r. Martin Šulík).

Úspěchem je zařazení producenta Radovana Síbrta do programu pro začínající filmové producenty Producers on the Move, který v Cannes pořádá mezinárodní organizace European Film Promotion.

Český film a filmový průmysl na největším filmovém trhu reprezentuje Státní fond kinematografie a jeho   oddělení Czech Film Center a Czech Film   Commission, jejichž zástupci budou po celou dobu   k dispozici zahraničním i českým filmovým   profesionálům v česko-slovenském pavilonu (č. 131).   Czech Film Center a Czech Film Commission jsou   zde zdrojem informací o současných novinkách  v oblasti mezinárodních koprodukcí a natáčení  v České republice. Pavilon poskytuje funkční prostředí  pro schůzky, nabízí možnost uspořádání prezentací či  networkingových setkání. CFC zde pravidelně v průběhu festivalu pořádá různé akce, většinu ve spolupráci s dalšími českými či zahraničními subjekty, a poskytuje zázemí všem českým a slovenským návštěvníkům. Účast v Cannes umožňuje prezentovat českou kinematografii a filmový průmysl na nejvyšší celosvětové úrovni.

Sídlo CFC je možné navštívit během konání festivalu v prostorách části trhu Marché du Film nazvané Village International – Riviera Side. Pavilon bude otevřen všem akreditovaným návštěvníkům festivalu a trhu od 8. do 17. 5. 2018, vždy od 10 do 19 hodin mimo předem avizované akce. Czech Film Center zajišťuje prezentaci české kinematografie a průmyslu na filmovém trhu při Cannes formou stánku už od roku 2004.
 

Film v nezávislé sekci Semaine de la Critique

FUGA (režie Agnieszka Smoczyńska)

Po debutovém snímku z roku 2015 Vábení sirén (Córki dancingu) věnuje režisérka Agnieszka Smoczyńska pozornost silné, ale zároveň komplikované hlavní hrdince Aliciji, která trpí ztrátou paměti, po níž si vybudovala vlastní volnomyšlenkářský způsob života.
Film byl podpořen v roce 2017 Státním fondem kinematografie jako minoritní koprodukce částkou 2 600 000 Kč, dále Polským filmovým institutem, fondem Eurimages, Odra-Film, Mazovia Warsaw Film Commission, Dolnośląski Fundusz Filmowy, Funds of the City of Wrocław and the Lower Silesia Region, českým MagicLab a švédským fondem Film i Väst. 

Hlavním producentem je Agnieszka Kurzydlo (MD4 / PL), koproducenty Karla Stojáková (Axman Production / CZ) a Jonas Kellagher (CommonGround / SE). O mezinárodní prodej filmu se stará společnost Alpha Violet.
„Film se částečně natáčel v České republice, má českého hudebního skladatele Filipa Míška a pracuje na něm český VFX supervisor Michal Křeček z Magiclabu, kde se také odehrává celá obrazová postprodukce filmu“, říká česká koproducentka Karla Stojáková.

Démanty noci v sekci Cannes Classics

Po dvou letech bude v  rámci prestižní sekce Cannes Classics uvedena restaurovaná verze celovečerního debutu režiséra Jana Němce Démanty noci. Film, restaurovaný Národním filmovým archivem, byl renovován do podoby co možná nejbližší té, v jaké mohli snímek vidět první diváci v roce 1964.
V Cannes bude letos uveden po boku dalších světově proslulých filmů, např. 2001: Vesmírná Odyssea, Zloději kol, Byt, Pomáda, Magická hlubina, a další.V roce 2016 byl na témže festivalu uveden sci-fi snímek Ikarie XB 1 z roku 1963 (r. Jindřich Polák).

Pocta Miloši Formanovi v Cannes
Festival vzdá hold nedávno zemřelému režisérovi, který díky své tvorbě patřil mezi velikány světové kinematografie, a to hned první den festivalu v letním kině na pláži (Cinema de la Plage). Letos je to přesně 50 let od zařazení Formanova filmu Hoří, má panenko do hlavní soutěže festivalu, jehož 21. ročník byl kvůli turbulentnímu politickému vývoji ve Francii předčasně ukončen.

Doc Alliance v Cannes
V  Cannes se bude letos také prezentovat evropská síť festivalů dokumentárních filmů Doc Alliance. Mezinárodní filmový festival v Jihlavě nominoval do prezentace pěti dokumentárních filmů v post-produkci i česko-slovenský projekt Dubček: Všichni lidé budou bratři slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa, na kterém se za českou stranu producentsky podílí Jiří Konečný (endorfilm).

Producers on the Move: Radovan Síbrt
V rámci festivalu se koná také program pro začínající filmové producenty Producers on the Move. Vybraných 20 účastníků volí mezinárodní organizace European Film Promotion, sdružující národní filmové instituce.  Za Českou republiku je jejím členem Státní fond kinematografie/Czech Film Center. Letos se mezi dvacet slibných evropských producentů dostal za Českou republiku Radovan Síbrt (Nedotýkej se mě, Až přijde válka).

Producers on the Move  je třídenní program pro začínající filmové producenty, kteří jsou připraveni pro mezinárodní trh, ale nerealizovali dosud více než 3 koprodukované celovečerní filmy. V minulosti se programu za ČR účastnili například Pavla Janoušková Kubečková, Jan Macola, Tomáš Hrubý, Viktor Tauš, Radim Procházka, Jiří Konečný a další.

Radovan Síbrt (1975) absolvoval Filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově  v Praze a poté pokračoval ve studiu dokumentární režie na FAMU. V roce 2010  spoluzaložil s Alžbětou Karáskovou společnost PINK. K jeho největším  úspěchům patří koprodukční účast na rumunském snímku Nedotýkej se mě  (Touch Me Not, 2018). Psychologické drama režisérky Adiny Pintilie získalo na  letošním Berlinale hlavní cenu Zlatého medvěda.  Na Berlinale byl letos  s úspěchem uveden i dokument Až přijde válka (r. Jan Gebert, 2018), jehož je  PINK hlavním producentem.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás