České filmy na MFF Karlovy Vary 2018

31 května 2018

České filmy na MFF Karlovy Vary 2018

k

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zveřejnil letošní program snímků v soutěžních kategoriích. Do hlavní soutěžní sekce byly vybrány tři filmy s českou účastí - Všechno bude režiséra Olma Omerzua, filmový debut Adama Sedláka Domestik a nový koprodukční snímek rumunského filmaře Radu Judeho „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři”. V sekci Na východ od Západu bude soutěžit debut Chvilky režisérky Beaty Parkanové, Chata na prodej v režii Tomáše Pavlíčka a minoritní koprodukce Via Carpatia. Do dokumentární sekce byly vybrány tři filmy s českou účastí, Mimořádná zpráva Tomáše Bojara, V Mosulu Jany Andert a Svědkové Putinovi Vitalije Manského. V nesoutěžní části hlavního programu se představí sci-fi komedie Benjamina Tučka Mars a dokumenty King Skate Šimona Šafránka a Cirkus Rwanda Michala Vargy.

Olmo Omerzu obsadil do hlavních rolí nové road movie Všechno bude dětské protagonisty. Celovečerní hraný debut režiséra Adama Sedláka Domestik je psychologický snímek o neukojitelných ambicích moderního člověka. Rumunský filmař Radu Jude se ve snímku „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři” vyrovnává s národním traumatem z druhé světové války. Film vznikl v koprodukci Rumunska, České republiky, Francie, Bulharska a Německa.

V sekci Na východ od Západu budou soutěžit taktéž tři české filmy. Prvním je celovečerní debut Beaty Parkanové Chvilky. Rodinný film o mladé ženě Anežce a její ochotě pomáhat všem ve svém okolí zachycuje nástrahy rodinného života. Na MFF Karlovy Vary se vrací i režisér Tomáš Pavlíček se svým druhým filmem Chata na prodej, rodinnou komedií odkrývající vzájemné rozpolcené vztahy členů rodiny před chystaným prodejem chaty. Třetím snímkem s českou účastí v této sekci je polsko-česko-makedonská  koprodukce Via Carpatia režisérky Klary Kochańské o manželském páru, který se vydává na Balkán zažít uprchlickou krizi na vlastní kůži.

V soutěži dokumentárních filmů se můžeme těšit na tři české počiny. Film Tomáše Bojara Mimořádná zpráva nahlíží do světa novinářské práce během příprav na zásadní oznámení českého vrcholného politika. Válečný dokument V Mosulu je pohledem Jany Andert na příslušníky elitní jednotky irácké armády. Dokumentaristka se v roce 2016 vydala do Iráku, kde po osm měsíců natáčela v první bojové linii. Nejnovější dílo karlovarského vítěze Vitalije Manského Svědkové Putinovi, je časosběrný dokument, který sleduje prezidentskou kariéru Vladimíra Putina. V nesoutěžní části hlavního programu se představí také tři české filmy. Sci-fi komedie Mars režiséra Benjamina Tučka, která se natáčela na stanici americké nevládní organizace Mars Society a dva dokumentární filmy King Skate Šimona Šafránka a Cirkus Rwanda Michala Vargy.

V dalších nesoutěžních sekcích festivalu bude uvedeno dalších více než 20 nových i starších českých filmů. Českému publiku se poprvé představí úspěšné minortiní koprodukce Touch Me Not, která zvítězila na letošním Berlinale, Útěk uvedený v Týdnu kritiky v Cannes nebo poslední film Jana Švankmajer Hmyz. Prostor na festivalu dostanou také krátké filmy, z nichž českými zástupci jsou například Bo Hai nebo Atlantida, 2003. Kompletní seznam je dostupný zde

Karlovarský festival také uctí památku zesnulého režiséra Miloše Formana v rámci slavnostního zahájení 53. ročníku festivalu. Zahajovacím filmem letošního ročníku bude legendární Formanova komedie Lásky jedné plavovlásky

ČESKÉ FILMY V UVÁDĚNÉ V SOUTĚŽNÍCH SEKCÍCH, MIMO SOUTĚŽ A V SEKCI ZVLÁŠTNÍ UVEDENÍ

Všechno bude / Winter Flies
Režie: Olmo Omerzu 
Česká republika, Slovinsko, Polsko, Slovenská republika, 2018, 85 min, světová premiéra 
Sekce: Hlavní soutěž
Příběh začíná na policii výslechem mladého chlapce, který měl ukrást automobil a podniknout jím jízdu z jednoho konce republiky na druhý, a pokračuje vyprávěním o tom, co se mu cestou přihodilo. V autě jedou dva kluci. Jsou na útěku, na cestě, v kradeném autě. Sotva jim bylo patnáct a možná už nikdy nebudou svobodnější než v těchto dvou dnech.

Domestik / Domestique
Režie: Adam Sedlák 
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 116 min, světová premiéra 
Sekce: Hlavní soutěž
Roman je vrcholový cyklista, který se zotavuje ze zranění pomocí náročného cvičení a přísné životosprávy. Aby zlepšil svůj výkon, spí dokonce v kyslíkovém stanu, který si nechal postavit v ložnici. To ale těžce nese jeho žena Šarlota, která už dlouho touží po dítěti. S každou další nocí v kyslíkovém stanu se jejich vztah proměňuje. Podaří se jim v tomto klaustrofobním prostředí ještě znovu nadechnout? Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu v debutu Adama Sedláka, který byl v roce 2015 oceněn Filmovou nadací prvním místem za nejlepší nerealizovaný scénář.

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři” / “I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians” / „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”
Režie: Radu Jude 
Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko, Německo, 2018, 140 min, světová premiéra 
Sekce: Hlavní soutěž
Mladá umělkyně připravuje rekonstrukci skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala hrůznou etnickou čistku. Jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie přichází s důmyslně koncipovaným filmem, jenž zatlačí nevídanou silou na divákovy emoce.

Chvilky / Moments
Režie: Beata Parkanová 
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 95 min, světová premiéra
Sekce: Soutěž Na východ od Západu 
Chvilky jsou rodinným filmem ze současnosti, který zachycuje mladou ženu Anežku a její nejbližší. Anežka se snaží všem, kteří to potřebují, pomáhat a dostát slibům, které dala. Musí se ale také naučit nastavit vlastní hranice a projevit své touhy a přání. Chvilky jsou příběhem o základních situacích a emocích, které potkávají každého člověka. Vykreslují vztahy hlavní hrdinky s nejbližšími, vztahy vyprávějící o lásce, naději, bolesti, oddanosti, humoru a touze po harmonii.

Chata na prodej / Bear with Us
Režie: Tomáš Pavlíček
Česká republika, 2018, 77 min, světová premiéra 
Sekce: Soutěž Na východ od Západu
Zamlžený podzim. Muž a žena se chystají prodat rodinnou chatu. Žena si není prodejem chaty jistá a ráda by zde strávila ještě jednu poslední noc s celou rodinnou. To se však vůbec nelíbí jejímu manželovi. Zatímco babička chatu nenávidí, osmdesátiletému dědovi už splývá realita se snem. Dcera žije se svým německým přítelem v Německu, syna nedávno opustila přítelkyně. Díky matčinu naléhání celá rodina opravdu vyrazí na Dušičky na poslední noc na chatu. Napětí mezi jednotlivými členy rodiny stoupá. Při rozednění se ukazuje, že dědeček kamsi zmizel. Je velmi nejisté, zda vůbec k nějakému prodeji dojde.

Via Carpatia
Režie: Klara Kochańska, Kasper Bajon
Polsko, Česká republika, Makedonie, 2018, 75 min, světová premiéra 
Sekce: Soutěž Na východ od Západu
Piotr a Julia plánovali dovolenou celé měsíce. Toužený odpočinek jim ale překazí Piotrova matka: chce, aby Piotr přivezl domů svého otce, který už několik měsíců přebývá v některém z uprchlických táborů na makedonsko – řecké hranici. Navzdory pochybnostem Piotr výzvu přijme. Místo luxusní dovolené se tak manželé vydávají na únavnou cestu po Balkáně, během níž si budou muset odpovědět na řadu zásadních otázek...

Mimořádná zpráva / Breaking News
Režie: Tomáš Bojar
Česká republika, 2018, 75 min, světová premiéra 
Sekce: Soutěž dokumentárních filmů
Jeden den, dvě zpravodajské redakce, jedna událost stojící v centru pozornosti. Český prezident má dnes večer na Pražském hradě svým příznivcům a podporovatelům oznámit, zda bude či nebude znovu kandidovat do funkce. Novináři sem připuštěni nejsou, s prezidentovým rozhodnutím se mají oficiálně seznámit až následujícího dne. O to více je ale pochopitelně zajímá už dnes. I v newsroomech České televize a Hospodářských novin věnují této věci už od rána zvýšenou pozornost. V průběhu celého dne tu díky tomu můžeme zblízka sledovat, jak dva různé týmy novinářů vytvářejí svou „mimořádnou zprávu“ o jedné totožné události. A když dva dělají totéž, není to úplně totéž. Výsledkem je živý a autentický vhled do světa novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené epoše.

V Mosulu / Inside Mosul
Režie: Jana Andert 
Česká republika, 2018, 70 min, světová premiéra 
​Sekce: Soutěž dokumentárních filmů
Šoková terapie reportáží z válečné fronty. Dokumentaristka Jana Andert strávila osm měsíců s elitní jednotkou irácké armády v prvních liniích bitvy o Mosul, od roku 2014 do června 2017 okupovaného bojovníky Islámského státu. Nebojácné svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof do dnešní doby obrala o duši. 

Svědkové Putinovi / Putin's Witnesses
Režie: Vitaly Mansky
Lotyšsko, Švýcarsko, Česká republika, 2018, 102 min, světová premiéra 
​Sekce: Soutěž dokumentárních filmů
Film začíná událostmi z 31. prosince 1999, kdy se Rusko seznámilo se svým novým prezidentem.Film je založen na jedinečných a přísně dokumentárních svědectvích o skutečných příčinách a následcích operace "Následník", v jejímž důsledku Rusko skončilo s prezidentem, který zemi vládne dodnes. Protagonisty filmu jsou Michail Gorbačov, Boris Jelcin a ruský národ, který je jako vždy mlčenlivým svědkem svého osudu.

Mars / Trash on Mars
Režie: Benjamin Tuček
Česká republika, 2018, 85 min, světová premiéra 
Sekce: Hlavní program - mimo soutěž
Cesty na Mars dávno vyšly z módy. Vesmírnou stanici udržuje v nouzovém režimu zastaralý android Bot, ponechaný kdysi na Marsu svému osudu. Bot se po letech samoty konečně dočká nové expedice. Místo náhradních dílů ale přiletí turisté, kteří se na Marsu chtějí oženit. Má lidstvo vůbec šanci trvale kolonizovat cizí planety? Nebo budou nové světy jen plundrovanými koloniemi? Umělá inteligence Bot nechce zůstat znovu sám. Ani na Marsu život nevznikne bez lásky.

King Skate / King Skate
Režie: Šimon Šafránek
Česká republika, 2018, 80 min, světová premiéra 
Sekce: Zvláštní uvedení
Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. let něco úplně jiného, úplně nového. Láska na první pohled. Nekonečnej mejdan. Adrenalin. Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

Cirkus Rwanda / Circus Rwanda
Režie: Michal Varga
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 75 min, světová premiéra 
Sekce: Zvláštní uvedení
Rosťa Novák, principál souboru Cirk La Putyka, umělecký workoholik a perfekcionista kývne na společný projekt se skupinou rwandských akrobatů. Poprvé v životě zamíří do Afriky, aby vytvořil cirkusovou show o střetu odlišných kultur. Jak se vypořádá s nárazem svých očekávání na rwandskou realitu?

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás