Česká animace má v Annecy nebývale silné zastoupení

11 června 2018

Česká animace má v Annecy nebývale silné zastoupení

Česká animace má v Annecy nebývale silné zastoupení

a

V pondělí 11. června začíná v Annecy, francouzském městě pod Savojskými Alpami, mezinárodní filmový festival zaměřený na animované filmy. Souběžně s ním se koná filmový trh Mifa (Marché International du Film d’Animation), největší akce v oblasti animace na světě. Český animovaný film je zastoupen 17 tvůrci a producenty z 11 animačních studií a dalšími profesionály.

Poslední film Jana Švankmajera Hmyz (Insect) bude promítán v nesoutěžní sekci Screening Events. Mezinárodní premiéru měl letos v lednu na MFF v Rotterdamu. Švankmajerův Hmyz podpořil Státní fond kinematografie celkovou částkou 10,5 milionu korun. V sekci Graduation Films in Competition bude uveden krátký film O tom co potom (After) režiséra Matouše Valcháře z Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni. Tvůrce si ve svém filmu klade otázku, jež trápí lidskou populaci po staletí, a sice, co nás čeká po smrti. 

Do prestižního programu trhu MIFA Pitches, na kterém se prezentují projekty ve vývoji, bude v sekci krátkometrážních projektů filmovým profesionálům a potenciálním partnerům z celého světa představen slovensko-český koprodukční snímek Koniec (The End), režisérského dua David Štumpf a Michaela Mihalyiová. Film, který je svéráznou interpretací příběhu o Noemově arše, byl podpořen Státním fondem kinematografie částkou 570 tisíc korun.

Česká animovaná tvorba bude prezentována společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy pod hlavičkou „CEE animation“ v rámci výstavních prostor programu Kreativní Evropa MEDIA. Na účasti se podílel Státní fond kinematografie, Asociace animovaného filmu (ASAF), jednotlivá studia a zahraniční partneři ze Slovenska, Chorvatska, Slovinska a dalších zemí.

"Účast zástupců animovaného průmyslu ze střední a východní Evropy velice vítáme – je to poprvé, co máme stánek na trhu Mifa, a také poprvé, kdy se tyto země v Annecy společně prezentují, a tímto způsobem s námi spolupracují. Těšíme se na další podobné projekty v budoucnosti,“ řekla Soon-Mi Peten, ředitelka Sektoru propagace, vzdělávání a festivalů kanceláře EACEA programu Evropské Unie MEDIA.

Prezentace českých filmů a tvůrců na filmovém trhu Mifa v Annecy, kde je 3 tisíce akreditovaných filmových profesionálů, téměř 500 prodejců a nákupčích a 660 vystavovatelů, je rozšířením aktivní propagace českého filmového průmyslu a doplňuje pravidelnou přítomnost na filmovém trhu v Berlíně, Cannes, Torontu nebo v Clermont-Ferrand.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás