Tři české koprodukce si odnesly hlavní ceny z MFF Karlovy Vary

09 července 2018

Český film (v zahraničí)

Tři české koprodukce si odnesly hlavní ceny z MFF Karlovy Vary

Český film (v zahraničí)

Tři české koprodukce si odnesly hlavní ceny z MFF Karlovy Vary

k

Koprodukční film uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři" získal Křišťálový globus pro nejlepší film 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena novinka Vitalije Manského Svědkové Putinovi. Oba filmy podpořil Státní fond kinematografie.

„Máme opět radost. Film Touch Me Not podpořený naším Státním fondem kinematografie se prosadil na Berlinale a teď máme dalšího vítěze zde, na domácím festivalu. S podporou Státního fondu kinematografie pomalu vracíme český filmový průmysl mezi vyspělé evropské země," uvedla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Film "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři" natočený v české koprodukci se vrací k hrůznému incidentu za druhé světové války, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnickou čistku. Důmyslně tak aktualizuje filozofické dílo Hannah Arendtové o banalitě zla. Syrovou formou ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí. Na slavnostním předávání cen poděkoval režisér Radu Jude všem českým profesionálům, kteří se na koprodukci podíleli, počínaje producentem Jiřím Konečným. Jde již o druhou spolupráci režiséra s českými filmovými profesionály. I předchozí film Aferim! byl podpořen Státním fondem kinematografie a získal hlavní cenu, Stříbrného medvěda, na MFF Berlinale v roce 2015.  

Nejlepším režisérem se navíc stal český režisér původem ze Slovinska Olmo Omerzu za svou zimní road movie Všechno bude, rovněž podpořenou fondem. Film dostal i zvláštní uznání Ekumenické poroty za snahu hledat nové pohledy na život a současnost.

Přehled všech českých filmů, které byly uvedeny na letošním festivalu v soutěžních sekcích, mimo soutěž nebo v sekci zvláštní uvedení najdete zde.

Filmy

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři”

Mladá režisérka Marianna se rozhodne zinscenovat jeden z nejtemnějších okamžiků novodobých rumunských dějin - masakr židů spáchaný rumunskou armádou v Oděse v roce…

Režie

Radu Jude

Rok

2018

Žánr

Hraný

Všechno bude

Příběh začíná na policii výslechem mladého chlapce, který měl ukrást automobil a podniknout jím jízdu z jednoho konce republiky na druhý, a pokračuje vypr…

Režie

Olmo Omerzu

Rok

2018

Žánr

Hraný

Svědkové Putinovi

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu…

Režie

Vitaly Mansky

Rok

2018

Žánr

Dokumentární

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás