Czech Joy in the Spotlight na MFDF Jihlava

25 října 2018

Film Industry

Czech Joy in the Spotlight na MFDF Jihlava

Film Industry

Czech Joy in the Spotlight na MFDF Jihlava

j

Už potřetí pořádá Czech Film Center a Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů Jihlava (25. - 30. 10.) prezentaci zbrusu nových českých dokumentů s krátkými ukázkami filmovým profesionálům. Deset z dvaceti filmů z různých soutěžních sekcí budou prezentovat jejich autoři.

Prezentace, která je určena především zahraničním hostům a bude vedena v angličtině, proběhne ve sobotu 27. října od 16:30 do 18:00 v Majáku na Masarykově náměstí v Jihlavě. 

Prezentované filmy:

Vratislav Effenberger or Black Shark Hunting
Režie: David Jařab
Producent: Viktor Schwarcz (Cineart TV Prague), Petr Kubica (Czech Television)
Délka: 84'
Kontakt: CINEART TV PRAGUE / Viktor Schwarcz / +420 777 220 364 / 261711044@iol.cz

Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých poválečných surrealistů Vratislava Effenbergera pojal David Jařab v duchu mistrovy poetiky jako hru. Sezval členy surrealistické skupiny a nechal je volně diskutovat o Effenbergerovi v prostředích, ve kterých zároveň inscenuje absurdní střetnutí a souvislosti. Klíčovým tématem jsou Effenbergerovy nerealizova(tel)né filmové scénáře, o jejichž dramatizaci se tvůrci ve snímku průběžně pokoušejí. Doplněk k surrealistickému lovu na Effenbergerovu imaginaci je rozhovor s autorovým synem plný rozporuplných osobních vzpomínek. 
 

Feral
Režie: Jiři Holba
Producent: Jiři Holba
Délka: 72'
Kontakt: JIŘÍ HOLBA / Štítná 136 / 763 33 / Štítná nad Vláří / Czech Republic/
+420 725 430 340 / enaqua82@gmail.com

Charlie Soukup je undergroundový písničkář a signatář Charty 77. Na začátku 80. let emigroval. Posledních několik desítek let žije osaměle v australské divočině jako poustevník a buddhista. Dokumentarista Jiří Holba ho vyhledal na rozsáhlém pozemku v buši, kde si Soukup buduje tajné přístřešky a žije stranou civilizace. Celý snímek natočil sám přímo na místě a zachytil v něm spontánní rozhovory a situace, ve kterých nechává naplno působit Soukupovo svérázné charisma. Série monologů vyznívá jako svým způsobem strhující proud řeči na hraně blouznivosti a pronikavých životních postřehů. 
 

Kibera: Příběh slumu
Režie: Martin Páv
Producent: Zuzana Kučerová (Frame Films)
Délka: 86'
Kontakt: FRAME FILMS / Zuzana Kučerová / Nad Bílými vršky 959 / 272 01 /
Kladno – Rozdělov / Czech Republic / +420 776 600 278 / zuzana@framefilms.cz

Fotograf Don, obyvatel obřího slumu Kibera v Nairobi, říká, že chce na svých snímcích zachytit pozitivní tvář svého domova. Nikoli utrpení, bídu a rezignaci, ale naději, odhodlání a kreativitu. Stejný program jako by si předsevzal i dokument Martina Páva. Snímek vizuálně těžící ze zvláštní fotogenie slumu je pojatý jako série výpovědí místních obyvatel. Vedle Dona vystupují zdejší umělci, učitelka nejmladších dětí nebo trenér boxerského mužstva. Zejména v závěrečné části věnované prezidentským volbám v Keni ale frustrace, beznaděj a násilí Kibery nezadržitelně vyplouvají na povrch.


Máme na víc
Režie: Robin Kvapil, Radim Procházka
Producent: Radim Procházka, Robin Kvapil
Délka: 74'
Kontakt: PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA / Radim Procházka / Klimentská 4 / 110 00 / Prague / Czech Republic / +420 234 244 307 / radim@radimprochazka.com / www.radimprochazka.com

Z pozice osobního poradce prezidentského kandidáta Michala Horáčka zaznamenával dokumentarista Robin Kvapil od podzimu 2016 dění ze zákulisí jeho kampaně. Natáčel na vše, co měl po ruce – na kameru, mobil, notebook. Film spolurežírovaný Radimem Procházkou vznikl se snahou zachytit autentický obraz Horáčkova volebního tažení, prezentuje taktiky jeho týmu, interakci se spoluobčany, stoupenci i odpůrci, novináři a protikandidáty. S vědomím, že prezidentské volby sice prohráli, ale mají za sebou velký kus cesty, Kvapil předkládá zpětnou reflexi jejich týmové práce a komentuje jejich jednotlivé kroky.


Iluze
Režie: Kateřina Turečková
Producent: Markéta Janečková (FAMU)
Délka: 60'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague/
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

V originálním pojetí filmu jako počítačové hry předkládá autorka osobní reportáž z Budapešti, kde strávila rok na studijním pobytu. Divák pasovaný do role účastníka hry prochází několika levely, které ho uvádějí do všednodenních momentů dotýkajících se citlivých bodů současné maďarské společnosti: nahlíží hlavní město očima turisty, ale většinou je nucen se ze subjektivního pohledu maďarských občanů zamýšlet nad svobodou umění, právem na vzdělání, problematikou lékařské péče a v komplexním měřítku diskutabilní politickou situací, v níž je opakovaně skloňováno jméno maďarského premiéra Viktora Orbána.


Sóla pro poslance a senátory
Režie: Tereza Bernátková
Producent: Tomáš Šimon (FAMU)
Délka: 34'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague /
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

Dvacet jedna státníků odpovídá na otázku, jak vidí budoucnost České republiky. Anketní pásmo postavené na demokratickém principu rovnosti a svobody slova dává dotazovaným stejné podmínky a jejich odpovědi uvádí necenzurované a v plné délce. Syrový materiál však vypovídá více o přítomnosti než o budoucnosti, demaskuje veřejnou tvář poslanců a senátorů a ukazuje rétorické prostředky, které využívají k šíření politické moci. Svoboda je dvojsečná zbraň podle toho, v jakých rukou spočívá. To samé platí pro média coby nástroje propagandy i jejího podvracení.


Attention Economy: 39 minut po zvolení prezidenta

Režie: Petr Salaba
Producent: Petr Salaba (FAMU)
Délka: 8'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague /
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

Snímek Petra Salaby je mozaikou videí, jež z různých úhlů pohledu na různá zařízení zaznamenali aktéři a svědci mediálně diskutovaného incidentu, ke kterému koncem ledna tohoto roku došlo v souvislosti se znovuzvolením Miloše Zemana do úřadu prezidenta České republiky. Obraz rozdělený do několika oken s paralelně probíhajícími ději je voyeuristickým pohledem na vyostřenou situaci, k níž došlo krátce po Zemanově tiskové konferenci v kongresovém Top hotelu v Praze. Přítomní novináři a filmoví dokumentaristé se zde dostali do střetu s agresivními Zemanovými stoupenci poté, co v salonku zkolaboval muž. 


Central Bus Station
Režie: Tomáš Elšík
Producent: Jitka Kotrlová (Frame Films), Ondřej Šejnoha (FAMU), Petr Novák (Bystrouška Audio), Michal Mocňák (R.U.R.)
Délka: 75'
Kontakt: FRAME FILMS / Jitka Kotrlová / Nad Bílými vršky 959 / 272 01 / Kladno /
Czech Republic / +420 774 131 613 / jitka@framefilms.cz

Telavivské centrální autobusové nádraží bývalo ještě nedávno největší na světě. Předimenzovaný prostor ale neslouží plně původnímu záměru – přivést sem zástupy lidí, kteří zmateni iluzivním designem interiéru podlehnou nákupní horečce. Z betonového monstra, které nepůjde ani snadno zbourat, se stala postupně schrána, zabydlovaná dočasně lidmi z okraje společnosti – uprchlíky, kriminálními živly, prostitutkami. Režisér snímku, stejně jako jeho hlavní hrdina, turistický průvodce Yonatan, se vyznávají v dokumentární ódě z fascinace jedním z divů světa zbytečnosti i mikrokosmem těch, kteří tu žijí.


Dobrý život sokola Bendy
Režie: Pavel Jurda
Producent: Jiří Konečný (Endorfilm)
Délka: 76'
Kontakt: ENDORFILM / Jiří Konečný / Přímětická 4 / 140 00 / Prague / Czech Republic /
+420 602 358 373 / jiri@endorfilm.cz / www.endorfilm.cz

Citlivý portrét dědy Miroslava Bendy, zasloužilého sokola a obyčejného člověka s neobyčejnou vitalitou a ideály, odkrývá pomocí nostalgie i situační komiky příběh lidské houževnatosti a optimismu. Snímek má povahu časosběrného dokumentu – obsahuje rodinná videa i archivní filmové materiály. Do mikrokosmu vesnice Křenovice u Slavkova u Brna nás uvádějí dvě Japonky, jež se rozhodly Bendu navštívit díky jeho dlouholetému přátelství s univerzitním profesorem z Tokia. Společně s Bendou se divák přenáší na jedinou japonskou benzínku v Evropě, strahovský stadion i do New Yorku za americkými sokolkami. 


Pasažéři

Režie: Jana Boršková
Producent: Jarmila Poláková, Taťána Marková (Film & Sociologie)
Délka: 78'
Kontakt: FILM & SOCIOLOGIE s.r.o. / Taťána Marková / Pod Zvonařkou 10 / 120 00 / Prague / Czech Republic / +420 774 440 393 / fastana@seznam.cz

Jako pasažéry, kteří hledají svoje místo v životě ze zadního sedadla, protože nedostali příležitost svůj život řídit, vidí režisérka filmu své čtyři protagonisty. Začíná je filmovat těsně před tím, než opustili zdi dětského domova, a po šest let časosběrnou metodou sleduje, kam se jejich osudy pohnou. Návrat do nefunkčního rodinného prostředí znamená často také návrat k ustáleným vzorcům, bezperspektivnosti a nestabilním sociálním vazbám. Dokument je nepřímou obžalobou systému ústavní náhradní péče, který se sice dokáže dobře postarat o děti v době jejich dospívání, ale na přechod do dospělého života je dostatečně nepřipraví a nevybaví.


Hovory s TGM
Režie: Jakub Červenka
Producent: Jakub Červenka, Petr Kratochvíl (Bedna Films )
Délka: 80'
Kontakt: BEDNA FILMS / Denisa Štrbová / Hradčanské nám. 11 / 118 00 / Prague /
Czech Republic / +420 774 060 336 / denisastrbova@gmail.com / www.bednafilms.cz

Další příspěvek do specifického subžánru oživené historie z pera scenáristy Pavla Kosatíka. Ráno 26. září 1928 se v zahradách zámku v Topolčiankách potkávají Karel Čapek a prezident Masaryk, aby rozhodli o osudu svého společného literárního díla. Z citátů z budoucí knihy i vzájemné korespondence se rodí fabulovaný filmový dialog, oprošťující původní formát literárního rozhovoru od svazujících konvencí. Čapek s Masarykem si vzájemně vyčítají různé věci, urážejí se, ale zároveň se v úvahách dotýkají klíčových otázek osobní povahy i své společenské funkce politika a literáta.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás