Czech Joy in the Spotlight na MFDF Jihlava

25 října 2018

Film Industry

Czech Joy in the Spotlight na MFDF Jihlava

j

Už potřetí pořádá Czech Film Center a Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů Jihlava (25. - 30. 10.) prezentaci zbrusu nových českých dokumentů s krátkými ukázkami filmovým profesionálům. Deset z dvaceti filmů z různých soutěžních sekcí budou prezentovat jejich autoři.

Prezentace, která je určena především zahraničním hostům a bude vedena v angličtině, proběhne ve sobotu 27. října od 16:30 do 18:00 v Majáku na Masarykově náměstí v Jihlavě. 

Prezentované filmy:

Vratislav Effenberger or Black Shark Hunting
Režie: David Jařab
Producent: Viktor Schwarcz (Cineart TV Prague), Petr Kubica (Czech Television)
Délka: 84'
Kontakt: CINEART TV PRAGUE / Viktor Schwarcz / +420 777 220 364 / 261711044@iol.cz

Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých poválečných surrealistů Vratislava Effenbergera pojal David Jařab v duchu mistrovy poetiky jako hru. Sezval členy surrealistické skupiny a nechal je volně diskutovat o Effenbergerovi v prostředích, ve kterých zároveň inscenuje absurdní střetnutí a souvislosti. Klíčovým tématem jsou Effenbergerovy nerealizova(tel)né filmové scénáře, o jejichž dramatizaci se tvůrci ve snímku průběžně pokoušejí. Doplněk k surrealistickému lovu na Effenbergerovu imaginaci je rozhovor s autorovým synem plný rozporuplných osobních vzpomínek. 
 

Feral
Režie: Jiři Holba
Producent: Jiři Holba
Délka: 72'
Kontakt: JIŘÍ HOLBA / Štítná 136 / 763 33 / Štítná nad Vláří / Czech Republic/
+420 725 430 340 / enaqua82@gmail.com

Charlie Soukup je undergroundový písničkář a signatář Charty 77. Na začátku 80. let emigroval. Posledních několik desítek let žije osaměle v australské divočině jako poustevník a buddhista. Dokumentarista Jiří Holba ho vyhledal na rozsáhlém pozemku v buši, kde si Soukup buduje tajné přístřešky a žije stranou civilizace. Celý snímek natočil sám přímo na místě a zachytil v něm spontánní rozhovory a situace, ve kterých nechává naplno působit Soukupovo svérázné charisma. Série monologů vyznívá jako svým způsobem strhující proud řeči na hraně blouznivosti a pronikavých životních postřehů. 
 

Kibera: Příběh slumu
Režie: Martin Páv
Producent: Zuzana Kučerová (Frame Films)
Délka: 86'
Kontakt: FRAME FILMS / Zuzana Kučerová / Nad Bílými vršky 959 / 272 01 /
Kladno – Rozdělov / Czech Republic / +420 776 600 278 / zuzana@framefilms.cz

Fotograf Don, obyvatel obřího slumu Kibera v Nairobi, říká, že chce na svých snímcích zachytit pozitivní tvář svého domova. Nikoli utrpení, bídu a rezignaci, ale naději, odhodlání a kreativitu. Stejný program jako by si předsevzal i dokument Martina Páva. Snímek vizuálně těžící ze zvláštní fotogenie slumu je pojatý jako série výpovědí místních obyvatel. Vedle Dona vystupují zdejší umělci, učitelka nejmladších dětí nebo trenér boxerského mužstva. Zejména v závěrečné části věnované prezidentským volbám v Keni ale frustrace, beznaděj a násilí Kibery nezadržitelně vyplouvají na povrch.


Máme na víc
Režie: Robin Kvapil, Radim Procházka
Producent: Radim Procházka, Robin Kvapil
Délka: 74'
Kontakt: PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA / Radim Procházka / Klimentská 4 / 110 00 / Prague / Czech Republic / +420 234 244 307 / radim@radimprochazka.com / www.radimprochazka.com

Z pozice osobního poradce prezidentského kandidáta Michala Horáčka zaznamenával dokumentarista Robin Kvapil od podzimu 2016 dění ze zákulisí jeho kampaně. Natáčel na vše, co měl po ruce – na kameru, mobil, notebook. Film spolurežírovaný Radimem Procházkou vznikl se snahou zachytit autentický obraz Horáčkova volebního tažení, prezentuje taktiky jeho týmu, interakci se spoluobčany, stoupenci i odpůrci, novináři a protikandidáty. S vědomím, že prezidentské volby sice prohráli, ale mají za sebou velký kus cesty, Kvapil předkládá zpětnou reflexi jejich týmové práce a komentuje jejich jednotlivé kroky.


Iluze
Režie: Kateřina Turečková
Producent: Markéta Janečková (FAMU)
Délka: 60'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague/
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

V originálním pojetí filmu jako počítačové hry předkládá autorka osobní reportáž z Budapešti, kde strávila rok na studijním pobytu. Divák pasovaný do role účastníka hry prochází několika levely, které ho uvádějí do všednodenních momentů dotýkajících se citlivých bodů současné maďarské společnosti: nahlíží hlavní město očima turisty, ale většinou je nucen se ze subjektivního pohledu maďarských občanů zamýšlet nad svobodou umění, právem na vzdělání, problematikou lékařské péče a v komplexním měřítku diskutabilní politickou situací, v níž je opakovaně skloňováno jméno maďarského premiéra Viktora Orbána.


Sóla pro poslance a senátory
Režie: Tereza Bernátková
Producent: Tomáš Šimon (FAMU)
Délka: 34'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague /
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

Dvacet jedna státníků odpovídá na otázku, jak vidí budoucnost České republiky. Anketní pásmo postavené na demokratickém principu rovnosti a svobody slova dává dotazovaným stejné podmínky a jejich odpovědi uvádí necenzurované a v plné délce. Syrový materiál však vypovídá více o přítomnosti než o budoucnosti, demaskuje veřejnou tvář poslanců a senátorů a ukazuje rétorické prostředky, které využívají k šíření politické moci. Svoboda je dvojsečná zbraň podle toho, v jakých rukou spočívá. To samé platí pro média coby nástroje propagandy i jejího podvracení.


Attention Economy: 39 minut po zvolení prezidenta

Režie: Petr Salaba
Producent: Petr Salaba (FAMU)
Délka: 8'
Kontakt: FAMU STUDIO / Alexandra Hroncová / Klimentská 4 / 110 00 / Prague /
Czech Republic / +420 234 244 307 / alexandra.hroncova@famu.cz / www.famu.cz

Snímek Petra Salaby je mozaikou videí, jež z různých úhlů pohledu na různá zařízení zaznamenali aktéři a svědci mediálně diskutovaného incidentu, ke kterému koncem ledna tohoto roku došlo v souvislosti se znovuzvolením Miloše Zemana do úřadu prezidenta České republiky. Obraz rozdělený do několika oken s paralelně probíhajícími ději je voyeuristickým pohledem na vyostřenou situaci, k níž došlo krátce po Zemanově tiskové konferenci v kongresovém Top hotelu v Praze. Přítomní novináři a filmoví dokumentaristé se zde dostali do střetu s agresivními Zemanovými stoupenci poté, co v salonku zkolaboval muž. 


Central Bus Station
Režie: Tomáš Elšík
Producent: Jitka Kotrlová (Frame Films), Ondřej Šejnoha (FAMU), Petr Novák (Bystrouška Audio), Michal Mocňák (R.U.R.)
Délka: 75'
Kontakt: FRAME FILMS / Jitka Kotrlová / Nad Bílými vršky 959 / 272 01 / Kladno /
Czech Republic / +420 774 131 613 / jitka@framefilms.cz

Telavivské centrální autobusové nádraží bývalo ještě nedávno největší na světě. Předimenzovaný prostor ale neslouží plně původnímu záměru – přivést sem zástupy lidí, kteří zmateni iluzivním designem interiéru podlehnou nákupní horečce. Z betonového monstra, které nepůjde ani snadno zbourat, se stala postupně schrána, zabydlovaná dočasně lidmi z okraje společnosti – uprchlíky, kriminálními živly, prostitutkami. Režisér snímku, stejně jako jeho hlavní hrdina, turistický průvodce Yonatan, se vyznávají v dokumentární ódě z fascinace jedním z divů světa zbytečnosti i mikrokosmem těch, kteří tu žijí.


Dobrý život sokola Bendy
Režie: Pavel Jurda
Producent: Jiří Konečný (Endorfilm)
Délka: 76'
Kontakt: ENDORFILM / Jiří Konečný / Přímětická 4 / 140 00 / Prague / Czech Republic /
+420 602 358 373 / jiri@endorfilm.cz / www.endorfilm.cz

Citlivý portrét dědy Miroslava Bendy, zasloužilého sokola a obyčejného člověka s neobyčejnou vitalitou a ideály, odkrývá pomocí nostalgie i situační komiky příběh lidské houževnatosti a optimismu. Snímek má povahu časosběrného dokumentu – obsahuje rodinná videa i archivní filmové materiály. Do mikrokosmu vesnice Křenovice u Slavkova u Brna nás uvádějí dvě Japonky, jež se rozhodly Bendu navštívit díky jeho dlouholetému přátelství s univerzitním profesorem z Tokia. Společně s Bendou se divák přenáší na jedinou japonskou benzínku v Evropě, strahovský stadion i do New Yorku za americkými sokolkami. 


Pasažéři

Režie: Jana Boršková
Producent: Jarmila Poláková, Taťána Marková (Film & Sociologie)
Délka: 78'
Kontakt: FILM & SOCIOLOGIE s.r.o. / Taťána Marková / Pod Zvonařkou 10 / 120 00 / Prague / Czech Republic / +420 774 440 393 / fastana@seznam.cz

Jako pasažéry, kteří hledají svoje místo v životě ze zadního sedadla, protože nedostali příležitost svůj život řídit, vidí režisérka filmu své čtyři protagonisty. Začíná je filmovat těsně před tím, než opustili zdi dětského domova, a po šest let časosběrnou metodou sleduje, kam se jejich osudy pohnou. Návrat do nefunkčního rodinného prostředí znamená často také návrat k ustáleným vzorcům, bezperspektivnosti a nestabilním sociálním vazbám. Dokument je nepřímou obžalobou systému ústavní náhradní péče, který se sice dokáže dobře postarat o děti v době jejich dospívání, ale na přechod do dospělého života je dostatečně nepřipraví a nevybaví.


Hovory s TGM
Režie: Jakub Červenka
Producent: Jakub Červenka, Petr Kratochvíl (Bedna Films )
Délka: 80'
Kontakt: BEDNA FILMS / Denisa Štrbová / Hradčanské nám. 11 / 118 00 / Prague /
Czech Republic / +420 774 060 336 / denisastrbova@gmail.com / www.bednafilms.cz

Další příspěvek do specifického subžánru oživené historie z pera scenáristy Pavla Kosatíka. Ráno 26. září 1928 se v zahradách zámku v Topolčiankách potkávají Karel Čapek a prezident Masaryk, aby rozhodli o osudu svého společného literárního díla. Z citátů z budoucí knihy i vzájemné korespondence se rodí fabulovaný filmový dialog, oprošťující původní formát literárního rozhovoru od svazujících konvencí. Čapek s Masarykem si vzájemně vyčítají různé věci, urážejí se, ale zároveň se v úvahách dotýkají klíčových otázek osobní povahy i své společenské funkce politika a literáta.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás