České filmy na Berlinale 2019

05 února 2019

Český film (v zahraničí) Film Industry Krátké filmy

České filmy na Berlinale 2019

Český film (v zahraničí) Film Industry Krátké filmy

České filmy na Berlinale 2019

b

V soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně bude českou kinematografii reprezentovat krátký animovaný koprodukční snímek Pouštět draka. Filmy Domestik, Můj děda spadl z Marsu, Ostrým nožem, Skleněný pokoj se představí na prestižním trhu European Film Market. Mezi čtyři finalisty v soutěži o nejlepší dokument pro děti se dostal krátký film Malá. A tři mladé české talenty čeká prestižní výukový program Berlinale Talents. Již 69. ročník Berlinale proběhne od 7. do 17. února.

Režisér Martin Smatana se bude pokoušet zaujmout porotce v sekci Generation Kplus krátkým animovaným filmem Pouštět draka. Poetický snímek o malém chlapci a jeho dědovi a o smrti, která nemusí vždy znamenat konec cesty, podpořil Státní fond kinematografie částkou 750 tisíc korun ve výzvě na výrobu animovaného filmu.

Na filmovém trhu European Film Market budou mít projekci čtyři filmy s českou účastí. Příběh o profesionálním cyklistovi Domestik od režiséra Adama Sedláka měl premiéru na domácím festivalu v Karlových Varech a Fond ho podpořil částkou 2 miliony korun ve výzvě na výrobu debutu. Film Skleněný pokoj, podle světoznámého románu Simona Mawera, natočil Julius Ševčík, režisér filmu Masaryk. Snímek Skleněný pokoj byl podpořen filmovými pobídkami. Dalším je koprodukční snímek Ostrým nožem slovenského režiséra Teodora Kuhna, podpořený Fondem částkou 1,8 milionu korun ve výzvě pro minoritní koprodukce. Čtvrtým filmem je mezinárodní koprodukce Můj děda spadl z Marsu autorské dvojice Dražen Źarkovič a Marina Andree Škopová. Fond jej podpořil celkem 2,74 milionu korun opět ve výzvě na minoritní koprodukce.

Studentka FAMU Diana Cam Van Nguyen se bude se svým autobiografickým filmem Malá, který popisuje život vietnamské dívky v českém maloměstě, ucházet o titul nejlepšího dokumentárního filmu pro děti (cena ECFA Doc Award). Jestli uspěje mezi dalšími třemi evropskými snímky rozhodne 120 odborníků z různých odvětví filmového průmyslu. Její nový krátký film Spolu sami byl na přelomu ledna a února uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

Ve výukovém programu Berlinale Talents má ČR letos tři účastníky: režisérku Terezu Nvotovou, producenta Radovana Síbrta a režisérku a editorku Evženii Brabcovou.

Českou kinematografii bude stejně jako v minulých letech na Berlinale zastupovat oddělení Státního fondu kinematografie Czech Film Center, které bude mít na festivalu i filmovém trhu společný stánek s partnery ze Slovenska a Slovinska nazvaný Central European Cinema. Ten slouží nejen k prezentaci aktuální české filmové tvorby, ale také jako místo setkávání filmových profesionálů, ke konzultacím a navazování kontaktů nebo zázemí pro české tvůrce a producenty.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás