Tři české dokumenty zažijí premiéru na festivalu Visions du Réel 2019

12 března 2019

Český film (v zahraničí)

Tři české dokumenty zažijí premiéru na festivalu Visions du Réel 2019

Český film (v zahraničí)

Tři české dokumenty zažijí premiéru na festivalu Visions du Réel 2019

t

Festival Visions du Réel (5. – 13. dubna 2019) uvede ve světové premiéře tři české dokumentární filmy. V hlavní soutěžní sekci bude bojovat Kiruna – překrásný nový svět režisérky Grety Stocklassy. The Sound Is Innocent debutující autorky Johany Ožvold je zařazen v sekci Burning Lights. Trojici českých snímků ve švýcarském Nyonu doplňují Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar s titulem Letní hokej.

V mezinárodní soutěži celovečerních dokumentů (International Feature Film Competition) na festivalu Visions du Réel zabojuje režisérka Greta Stocklassa spolu s producenty Veronikou Kührovou a Michalem Kráčmerem. Snímek Kiruna – překrásný nový svět je autorčiným debutem a zachycuje balanc na hraně pokroku a zkázy. Kvůli těžbě železné rudy hrozí švédskému polárnímu městu Kiruna propad a stěhování. Nové město má být ještě lepší, modernější a integrovanější, spolu s jeho plánovaným přesunem ale vyplouvají na povrch skryté rozpory. Státní fond kinematografie přidělil filmu podporu ve výši 650 000 Kč.

Historií elektronické hudby provede diváky v soutěžní sekci Burning Lights snímek The Sound Is Innocent. Debutující Johana Ožvold je nejen režisérkou filmu, ale zároveň jeho hlavní aktérkou. Jakožto hudební skladatelka zkoumá svobodu uměleckého projevu, kterou elektronická hudba umožňuje, a snaží se najít svůj směr v prostoru nekonečných možností. Česko-francouzsko-slovenská koprodukce je na české straně zastoupena Cinémotif Films a pro výrobu i vývoj obdržela podporu Státního fondu kinematografie (1,8 milionu Kč).

Svou premiéru zažije v nesoutěžní sekci Grand Angle dokument Letní hokej. Snímek o netradičním soustředění mladých českých hokejistů v Maroku připravila Rozálie Kohotouvá společně s Tomášem Bojarem, který je zároveň jeho producentem. Tvůrcovská dvojice v minulosti zaznamenala úspěch s titulem FC Roma na MFDF Ji.hlava 2016, kde získala cenu pro nejlepší český dokument. Výrobní fázi filmu podpořil Státní fond kinematografie částkou 800 000 Kč.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás