Festival v Cannes ozdobí Lásky jedné plavovlásky, světová premiéra čeká dokument Sólo

27 dubna 2019

Český film (v zahraničí)

Festival v Cannes ozdobí Lásky jedné plavovlásky, světová premiéra čeká dokument Sólo

Český film (v zahraničí)

Festival v Cannes ozdobí Lásky jedné plavovlásky, světová premiéra čeká dokument Sólo

l

Během 72. ročníku filmového festivalu v Cannes zažije světovou premiéru dokument Artemia Benkiho Sólo. Diváci prestižního festivalu uvidí také digitálně zrestaurované Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana, dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman a krátkometrážní studentský snímek Ondřeje Erbana s titulem Sto dvacet osm tisíc.

Celovečerní dokumentární debut režiséra a producenta Artemia Benkiho (Artcam Films) Sólo bude mít světovou premiéru v sekci L’ACID, do níž porota vybírá každý rok 9 nezávislých filmů z celého světa. Příběh duševně nemocného klavírního virtuóze a skladatele Martina P., který se snaží z psychiatrické léčebny vrátit zpět do koncertních sálů, je česko-francouzsko-argentinsko-rakouskou koprodukcí.

Dílo loni zesnulého režiséra Miloše Formana se na canneském festivalu dočká další pocty. Po loňské projekci Hoří, má panenko v Cinema de la Plage uvede festival další Formanův raný film, do sekce Cannes Classics tentokrát zařazuje Lásky jedné plavovlásky. O digitální zrestaurovaní šperku Československé nové vlny se zasadil Národní filmový archiv.

Lásky jedné plavovlásky jsou v posledních čtyřech letech třetím "klasickým" snímkem, který se v prestižní sekci objeví. V roce 2018 zařadil festival do Cannes Classics Démanty noci režiséra Jana Němce a o dva roky dříve sc-fi Jindřicha Poláka Ikarie XB 1.

Spolu s Formanovou tragikomedií se na festivalu představí také dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman (Negativ, Česká televize). Česko-francouzský snímek zachycující život a dílo slavného režiséra uvidí diváci ve světové premiéře.

Krátkometrážní studentský film Ondřeje Erbana Sto dvacet osm tisíc bude soutěžit v sekci Cinéfondation, která od svého vzniku v roce 1998 podporuje nastupující generaci filmařů. Snímek o vlivu dluhů na život člověka získal ocenění Magnesia pro nejlepší studentský film na letošním udílení cen Český lev.

Česká republika měla v poslední dekádě v sekci Cinéfondation četné zastoupení. Před dvěma lety reprezentovalo tuzemskou tvorbu drama Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško). V roce 2015 Cannes uvedlo drama Retriever (režie Tomáš Merta), v roce 2013 komediální fantasy O šunce (režie Eliška Chytková) a environmentálně angažované Pandy (režie Matúš Vizár). Drama Tambylles (režie Michal Hogenauer) zaujalo festival v roce 2012, tragikomedie Cagey Tigers (režie Aramisova) o rok dříve. Psychologické drama Bába (režie Zuzana Špidlová) sekci Cinéfondation v roce 2009 dokonce ovládlo.

Českou stopu najdeme i ve finsko-lotyšském filmu Psi nenosí kalhoty režiséra J.-P. Valkeapääeho, který festival uvede v nezávislé sekci Director’s Fortnight. Ačkoliv snímek není českou koprodukcí, podíleli se na něm Vratislav Šlajer a Danny Holman (Bionaut), jednu z hlavních rolí ztvárnila herečka Ester Geislerová a hudbu složil Michal Nejtek. Dokumentární debut Grety Stocklassy Kiruna – Překrásný nový svět je nominován na Doc Alliance Selection Award, která bude na festivalu udělena v rámci Marché du Film na Doc Day Lunch.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás