Dcera a Pouštět draka sbíraly ceny v Annecy

17 června 2019

Český film (v zahraničí)

Dcera a Pouštět draka sbíraly ceny v Annecy

Český film (v zahraničí)

Dcera a Pouštět draka sbíraly ceny v Annecy

n

Na 43. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy výrazně uspěly dva české krátkometrážní snímky. Dcera režisérky Darii Kashcheevy získala dvě ocenění včetně jedné z hlavních cen pro nejlepší studentský film. Martin Smatana se svým kraťasem Pouštět draka ovládl diváckou kategorii.

Daria Kashcheeva, režisérka filmu Dcera, stoupala na podium v Annecy hned dvakrát. V pátek si za své znázornění komplikovaného vztahu otce a dcery odnesla cenu poroty Junior Jury Award for a Graduation Film, v sobotu získala hlavní cenu festivalu v kategorii studentských filmů Cristal for a Graduation Film.

„Velkou výzvou pro mě bylo, abych po celou dobu napodobila pohyb ruční kamery tak, aby se chovala jako v dokumentárním filmu, ve stylu Dogma 95,“ vysvětlila tvůrcovský záměr studentka FAMU Kashcheeva. Svým úspěchem se zařadila po bok velkých jmen české animace, v Annecy v minulosti uspěli Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Pavel Koutský nebo Michaela Pavlátová.

Výrazně na sebe v Annecy upozornil také snímek Martina Smatany Pouštět draka. Česko-slovensko-polský projekt polemizující nad významem smrti potěšil publikum a obdržel diváckou cenu Young Audience Award.

„Je velkou úlevou vidět, že čtyři roky naší práce na přípravě a výrobě filmu se přetavily do hotového filmu, který začíná žít svůj filmový život a sbírat první úspěchy,“ řekl Smetana. Pouštět draka zažil premiéru na letošním Berlinale a v dubnu uspěl na festivalu animovaných filmů ve Stuttgartu.

Na kompletní seznam oceněných se můžete podívat ZDE.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás