Nabarvené ptáče je v hlavní soutěži festivalu v Benátkách

25 července 2019

Český film (v zahraničí)

Nabarvené ptáče je v hlavní soutěži festivalu v Benátkách

Český film (v zahraničí)

Nabarvené ptáče je v hlavní soutěži festivalu v Benátkách

c

Česká kinematografie dosáhla velkého úspěchu. Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula zabojuje o Zlatého lva. V sekci Orizzonti se představí krátký animovaný film Sh_t Happens, v předvečer zahájení festivalu Benátky promítnou zrestaurovaný snímek Extase Gustava Machatého.

Česká republika má po 25 letech majoritně český snímek v hlavní soutěži (Venezia 76) v Benátkách, nejstaršího filmového festivalu na světě. Václav Marhoul (Tobruk, Mazaný Filip) s filmem Nabarvené ptáče navazuje na dosud posledního českého režiséra, který soutěžil o Zlatého lva, Jiřího Menzela. Ten se v roce 1994 dostal do hlavní soutěže s filmem Život a neuvěřitelná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Nabarvené ptáče je adaptací stejnojmenné knihy polského spisovatele Jerzyho Kosińského, kterou Marhoul převádí na filmové plátno černobíle, pomocí klasického pětatřicetimilimetrového materiálu. Vypráví příběh dítěte, které se rodiče snaží uchránit před persekucí, a tak ho posílají k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svoji budoucnost…

Ambiciózní česko-ukrajinsko-slovenský snímek, v němž hrají hvězdy Stellan Skarsgaard, Harvey Keitel, Udo Kier nebo Barry Pepper, získal podporu od Státního fondu kinematografie ve stádiích vývoje a výroby celkem 25 800 000 Kč. Na začátku tohoto týdne si navíc zajistil účast také na festivalu v Torontu, kde bude v severoamerické premiéře promítnut v sekci Special Presentations.

Dalším českým snímkem, který bude v Benátkách soutěžit, je animovaný film Michaely Mihályi a Davida Štumpfa Sh_t Happens. Třináctiminutový kraťas potvrzuje letošní úspěchy českých animátorů a na Bienále se představí v sekci Orizzonty, která uvádí zejména mladé talenty a zaměřuje se na nové, inovativní postupy v kinematografii.

Státním fondem kinematografie rovněž podpořený film (570 000 Kč) Sh_t Happens je předělávkou známého biblického příběhu, ve kterém vystupují: Vyčerpaný údržbář. Jeho frustrovaná manželka. Zcela deprimovaný jelen. Jejich vzájemné zoufalství je dovede k absurdním událostem, protože sh_t happens.

Velký návrat čeká film Gustava Machatého Extase, který Benátky promítnou v předvečer svého zahájení. Snímek vyvolal na druhém ročníku festivalu (1934) kontroverze zobrazením lechtivých scén a Machatému zajistil cenu za nejlepší režii. Po 85 letech se proslulý film vrací v digitálně zrestaurované podobě, o níž se zasloužil Národní filmový archiv díky pomoci Milady a Eduarda Kučerových a ve spolupráci s MFF Karlovy Vary.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás