Dcera, Nabarvené ptáče a další české filmy míří do Toronta

20 srpna 2019

Český film (v zahraničí)

Dcera, Nabarvené ptáče a další české filmy míří do Toronta

Český film (v zahraničí)

Dcera, Nabarvené ptáče a další české filmy míří do Toronta

t

Další úspěch si na své konto připisuje krátký animovaý film Dcera z dílny FAMU a v režii Darii Kashcheevy. Mezinárodní filmový festival v Torontu uvede snímek v sekci Short Cuts. V prestižním výběru Special Presentations nechybí Nabarvené ptáče Václava Marhoula, seriál Bez vědomí zažije mezinárodní premiéru v sekci Primetime a do Kanady míří také koprodukční dokument State Funeral.

Mezinárodní filmový festival v Torontu uvede v sekci Short Cuts pro krátkometrážní díla a nadějné filmaře snímek Dcera. Animovaný kraťas režisérky a studentky FAMU Darii Kashcheevy tak zažívá další významný úspěch na mezinárodním poli. Dcera se prosadila hned při červnové světové premiéře v Annecy, na největším festivalu animovaných filmů na světě, kde zvítězila ve dvou kategoriích. V polivně srpna získala Kashcheeva také jako jediný český tvůrce nominaci na letošního studentského Oscara.

Nabarvené ptáče režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula soutěží na festivalu v Benátkách, o týden později se ale v severoamerické preiméře představí také v Torontu. Ve výběru Special Presentations (Zvláštní uvedení), kam festival zařazuje především díla významných světových filmařů, se český film objevuje vůbec poprvé v historii.

Do Toronta se vrácí Ivan Zachariáš. Po úspěšném uvedení televizní série Pustina v roce 2016, přiveze do Kanady první dva díly svého nového seriálu Bez vědomí (sekce Primetime). Špionážní thriller z produkce HBO Europe, v němž hrají například Táňa Pauhofová nebo Martin Myšička, získal podporu Státního fondu kinematografie v systému filmových pobídek.

Uznávaný běloruský režisér Sergej Loznica, jehož díla se pravidelně objevují v Cannes nebo Benátkách, představí svůj koprodukční film State Funeral v sekci Wavelengths pro vysoce artová a experimentální díla. Na nizozemsko-litevsko-českém dokumentu o pohřbu Josefa Stalina se podílela nutprodukce. Premiéru mimo soutěž zažije snímek už na Biennale.

Výraznou českou stopu má také protiválečná satirická komedie Jojo Rabbit režisérské megastar Taiki Waititiho. Tvůrce Thor: Ragnarok nebo Hon na pačlověky natáčel svůj nový film loni v České republice díky systému filmových pobídek. Českou stranu produkce zaštiťovala společnost Czech Anglo Production.

Aktuality

CZECH FILM / Fall 2017

04 září 2017

CZECH FILM / Fall 2017

Nina na MFF Toronto

16 srpna 2017

Nina na MFF Toronto

Další aktuality

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás