Animovaný kraťas Dcera získal studentského Oscara

18 října 2019

Český film (v zahraničí)

Animovaný kraťas Dcera získal studentského Oscara

Český film (v zahraničí)

Animovaný kraťas Dcera získal studentského Oscara

d

Daria Kashcheeva z FAMU se stala třetím českým tvůrcem, který dosáhl na nejprestižnější ocenění pro absolventské filmy, studentského Oscara. Její patnáctiminutový snímek Dcera vyhlásila Akademie nejlepším animovaným počinem v sekci mezinárodních filmových škol.

Krátký animovaný film Dcera režisérky a studentky FAMU Darii Kashcheevy zažívá další významný úspěch na mezinárodním poli. Americká Akademie filmového umění a věd, která každoročně uděluje Oscary, vyhlásila Dceru nejlepším animovaným snímkem mezi zástupci mezinárodních filmových škol.

Film produkovaný Zuzanou Roháčovou z FAMU a koprodukovaný úspěšnou českou společností v oblasti animace MAUR film předčil oba nominované konkurenty z Francie a Německa. Pro studentského Oscara si Kashcheeva došla 17. října při slavnostním vyhlášení v Los Angeles.

Z Českých tvůrců získali tuto cenu pouze Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci (1988) a Marie Dvořáková za snímek Kdo je kdo v mykologii (2017). V minulosti byli na studentského Oscara nominováni ještě tito čeští tvůrci: Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant).

Dcera se prosadila hned při červnové světové premiéře v Annecy, na největším festivalu animovaných filmů na světě, kde zvítězila ve dvou kategoriích. V rámci přehlídky českých filmů Dceru promítly Karlovy Vary a aktuálně se kraťas účastní také festivalu v Torontu.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás