Českým kandidátem na Oscara je Nabarvené ptáče

16 září 2019

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Nabarvené ptáče

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Nabarvené ptáče

o

Členové České filmové a televizní akademia (ČFTA) poslali do boje o Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film drama režiséra, scénáristy a producenta Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Akademici vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. S větším počtem bodů skončily dále filmy Na střeše a Zlatý podraz. Hlasování probíhalo od 1. do 13. září 2019.

Nabarvené ptáče je adaptací stejnojmenné knihy polského spisovatele Jerzyho Kosińského, kterou Marhoul převádí na filmové plátno černobíle, pomocí klasického pětatřicetimilimetrového materiálu. Vypráví příběh dítěte, které se rodiče snaží uchránit před persekucí, a tak ho posílají k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svoji budoucnost…

Ambiciózní česko-ukrajinsko-slovenský snímek, v němž hrají hvězdy Stellan Skarsgaard, Harvey Keitel, Udo Kier nebo Barry Pepper, získal podporu od Státního fondu kinematografie ve stádiích vývoje a výroby celkem 25 800 000 Kč. Natáčení filmu Nabarvené ptáče probíhalo průběžně po dobu 16 měsíců na celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. 

Film měl světovou premiéru před několika týdny v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách (Venezia 76), kde získal cenu studentské poroty Film for UNICEF. Následně byl uveden také na filmovém festivalu v Torontu v sekci Special Presentations. 

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 13. ledna 2020 a slavnostní ceremoniál proběhne 9. února 2020 v Los Angeles.

Dosud se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčný film získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka. 

Filmy

Nabarvené ptáče

Ve snaze uchránit své dítě před persekucí posílají rodiče syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umír…

Rok

2019

Žánr

Hraný

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás