Film Na střeše zvítězil na festivalu Mannheim-Heidelberg

25 listopadu 2019

Český film (v zahraničí)

Film Na střeše zvítězil na festivalu Mannheim-Heidelberg

Český film (v zahraničí)

Film Na střeše zvítězil na festivalu Mannheim-Heidelberg

n

Film režiséra Jiřího Mádla Na střeše si odvezl Cenu pro nejlepší film (Grand Newcomer Award) z Mezinárodního filmového festivalu Mannheim-Heidlberg.

Jeden z nejstarších filmových festivalů v Německu se dlouhodobě zaměřuje na filmy mladých, talentovaných tvůrců a v minulosti zde představili svá díla režiséři, kteří se posléze zařadili mezi uznávané filmařské osobnosti - například Wim Wenders, Jim Jarmusch, Atom Egoyan nebo Thomas Vinterberg.

V letošním roce navíc mimořádně rozhodovali o udělení hlavních ocenění festivalu filmoví diváci. Všechny filmy se těšily velkému zájmu diváků, festivalové projekce celkem navštívilo více než 40 tisíc lidí.

„Cena mě hodně potěšila. Je to cena od diváků, kteří mají hodně nakoukáno. A hlavně mám radost i z toho, že je to z Německa. Je to země nám kulturně blízká a přiznám se, že bych tam hrozně rád někdy jako tvůrce i jako herec pracoval,“ říká scenárista a režisér Jiří Mádl k úspěchu svého filmu Na střeše, jehož potěšilo, jak dobře zdejší diváci jeho filmu porozuměli. Příběh filmu o potřebě lidské sounáležitosti především ve chvíli, kdy se ocitnete v mezní situaci, tak ukazuje svou obecnou platnost a přesah.

„Příjemně mě překvapilo hlavně to, kolik lidí na náš film chodilo a že se film stal takovým hitem festivalu. Nás pořád mrzí ta menší návštěvnost v ČR, a možná proto to tak zahřálo vidět davy, jak se valí do sálu. A dokonce i projekce, která začínala ve 22:15, měla hodně diváků. Ale abych zase byl fér, publikum na festivalu v Mannheimu a Heidelbergu mezinárodní filmy miluje, chodí na ně, nejen na ten náš. A festival je pro ně tradicí, na kterou se těší jako na Vánoce. Je neuvěřitelný, co se jim na tom festivalu za ta léta podařilo. Mají věrné, znalé a hlavně početné publikum, krása,“ rekapituluje své zážitky Jiří Mádl.

Tvůrci filmu Na střeše si z festivalu Mannheim-Heidelberg kromě Ceny pro nejlepší film odvezli také ocenění Empfehlung der Kinobetriber, které udělují provozovatelé kin a které je důležitým signálem pro nákupčí a kinodistributory, potvrzujícím divácké kvality filmu.

Film Na střeše již má na svém kontě také ocenění od českých kinařů NASK (Novoborská akademie spojených kinematografií) pro nejlepší film roku 2018/2019. Cenu NASK pro nejlepšího herce získal také Alois Švehlík, který ve filmu Na střeše hraje hlavní roli. Alois Švehlík získal za svůj výkon ve filmu rovněž Modrou kostku innogy, kterou společnost vyhlašuje v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Zde se také umístil na třetím místě v Divácké ceně deníku Právo.

Filmy

Na střeše

Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé…

Režie

Jiří Mádl

Rok

2019

Žánr

Hraný

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás