Tiché doteky byly oceněny na MFF Káhira

02 prosince 2019

Český film (v zahraničí)

Tiché doteky byly oceněny na MFF Káhira

Český film (v zahraničí)

Tiché doteky byly oceněny na MFF Káhira

t

Tajemně atmosférický thriller Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera s Eliškou Křenkovou v její první hlavní filmové roli sbírá ceny. Aktuálně získal cenu pro nejlepší první nebo druhý film v mezinárodní soutěži na 41. ročníku prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Káhiře. Ten je jedním z patnácti festivalů zařazených do kategorie A. Na filmovém festivalu v Miláně byl v nedávné době oceněn Cenou diváků za nejlepší mezinárodní film.

Snímek s vizuálně vytříbeným stylem byl od své premiéry na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech vybrán na více než patnáct prestižních festivalů včetně největšího asijského v jihokorejském Busanu. Na právě skončeném festivalu v Káhiře Tiché doteky uspěly společně s čínským filmem The Fourth Wall v konkurenci patnácti filmů z celého světa.

MFF v Káhiře byl založen v roce 1976 a je tak svého druhu nejstarší kulturní událostí v Africe a na středním východě. Program festivalu se skládá z celkem deseti sekcí, z nichž čtyři jsou soutěžní – jmenovitě mezinárodní soutěž celovečerních filmů, soutěž Critics‘ Week pro první a druhé hrané a dokumentární filmy, soutěž krátkých filmů do třiceti minut a soutěž filmů z arabského světa.

Film Tiché doteky bodoval i u zahraničních recenzentů. Prestižní The Hollywood Reporter označil Tiché doteky za „úžasný estetický zážitek“ a „skvěle vystavěný psychologický thriller“. Film celovečerně debutujícího Michala Hogenauera pojednává o české dívce Mie, která začne pracovat v cizí zemi jako au-pair pro rodinu z vyšší vrstvy, ale postupně se ukazuje, že rodina vyznává řadu striktních a radikálních výchovných pravidel a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity. Porušení nastoleného pořádku by pro Miu znamenalo potupnou cestu zpět domů. Ta nechce zklamat důvěru rodiny, přijít o nově navázaný vztah s chlapcem, o kterého se stará, ani se předčasně vracet. Skrze systematickou manipulaci však začne popírat své dřívější hodnoty.

Debut Michala Hogenauera byl natočen mimo Českou republiku a s mezinárodním hereckým obsazením, konkrétně se jedná o česko-holandsko-lotyšskou koprodukci. Kromě Elišky Křenkové ve stěžejních rolích tak hrají přední holandští herci Monic Hendrickx nebo Roeland Fernhout, roli Sebastiana režisér svěřil desetiletému Jacobovi Juttemu. Hlavními producenty jsou Petr Oukropec a Pavel Strnad z Negativu, koproducenty Circe Films z Nizozemí a Tasse Film z Lotyšska.

Filmy

Tiché doteky

Mia začíná pracovat v zahraničí jako au-pair v rodině z vyšší vrstvy. Musí se starat o honosný dům, a především o desetiletého Sebastiana. Mladá…

Rok

2019

Žánr

Hraný

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás