Annecy má na programu hned 7 českých projektů

18 dubna 2020

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Annecy má na programu hned 7 českých projektů

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Annecy má na programu hned 7 českých projektů

a

Mezinárodní festival animovaných filmů v Annecy zveřejnil krátkometrážní program, jehož součástí jsou i 4 české snímky. Belgicko-česká koprodukce Kolotoč bude soutěžit v hlavní krátkometrážní sekci, Podle Sylvie se představí v soutěži absolventských snímků, epizoda ze seriálu Mlsné medvědí příběhy je součástí soutěže televizních filmů a videoklip k písni Tíseň skupiny Past zaujímá místo v sekci věnované zakázkové tvorbě. V industry prezentaci Mifa Pitches se představí další tři české projekty ve vývoji a postprodukci.

Desetiminutový belgicko-český kraťas Kolotoč režisérky Jasmine Elsen bude soutěžit v hlavní sekci pro krátkometrážní filmy Short Films Competition. S producentem Brechtem Van Elslandem z Animal Tank (Belgie) na něm spolupracoval jako koproducent Peter Badač ze společnosti BFILM.cz. Snímek o ženě žijící ve vlastním, pečlivě organizovaném mikrokosmu, do kterého vstoupí narušitelé, podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí částkou 500 000 Kč.

Badač v Annecy navazuje na svůj loňský úspěch, kdy s filmem Pouštět draka ovládl diváckou kategorii. "S belgickým producentem jsme dohodli spolupráci právě v Annecy na trhu MIFA a pro režisérku Jasmine Elsen není středoevropský region rovněž neznámý, studovala totiž nějakou dobu v Bratislavě. Na filmu tak pracovali například Martin Smatana, Martina Svojíková, Dávid Štumpf, Michaela Mihályiová a kameramani Ondřej Nedvěd, Jakub Vrbík a Ondřej Belica,“ uvedl koproducent.

V soutěži pro studentské absolventské snímky Graduation Short Films se představí studentka pražské FAMU Verica Pospíšilová Kordič. Podle Sylvie je dvanáctiminutové zamyšlení nad tím, co stojí za ženskou schopností multitaskingu. Kordič soutěží v Annecy rok po úspěchu své kolegyně z FAMU Darii Kaščejevy, která se s Dcerou právě světovou premiérou ve Francii odrazila k historickým úspěchům na poli českého animovaného filmu.

Do soutěžní sekce pro televizní tvorbu zařadil festival rovněž epizodu Na lanýže! ze seriálu Mlsné medvědí příběhy. Česko-irsko-polsko-slovenská spolupráce režisérek Kateřiny Karhánkové, Alexandry Májové, producentky Barbory Příkaské ze společnosti Bionaut a koproducentů Česká televize, Treehouse Republic (Irsko), Kosmonaut (Polsko) a Raketa (Slovensko) byla podpořena Státním fondem kinematografie ve výzvě na výrobu částkou 2 miliony Kč a také je alokována v systému pobídek.

V sekci Commissioned Films, která se věnuje zakázkové tvorbě, bude soutěžit videoklip k písni Tíseň skupiny Past. Film o podobách úzkosti zrežírovaly tvůrkyně Nora Štrbová a Alžběta Suchanová - která je společně s Nadne Production také jeho producentkou.

Mifa

Český film bude mít zastoupení i v industry programu Mifa Pitches, kde se představí dva projekty režírované Martinem Smatanou. Nadějný, a už také úspěšný režisér, bude prezentovat autobiografický kraťas Ahoj léto! o strastech čtyřčlenné rodiny na dovolené u moře, který také sám produkuje.

Zároveň je Smatana režisérem dětského animovaného seriálu Petera Badače (BFILM.cz) Chci vědět!. Tvůrci tento třináctidílný projekt popisují jako pokračování své prvotní spolupráce, kterou byl loňský festivalový hit Pouštět draka (světová premiéra v Generation Kplus na Berlinale 2019). Chci vědět! bude na úspěšného předchůdce navazovat způsobem vyprávění i po vizuální stránce.

Již poněkolikáté se na trhu objeví také dlouhoočekávaný snímek Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka Myši patří do nebe. Celovečerní animák vznikající v produkci České republiky (Fresh Films), Francie (Les Films du Cygne) a v koprodukci Polska a Slovenska bude prezentován v rámci Preview. Tento program slouží pro tvůrce, kteří už se na trhu představili v rámci Works in Progress - toho byly Myši součástí v roce 2019.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás