Koprodukční film Za soumraku je v oficiálním výběru Cannes

23 června 2020

Český film (v zahraničí)

Koprodukční film Za soumraku je v oficiálním výběru Cannes

Český film (v zahraničí)

Koprodukční film Za soumraku je v oficiálním výběru Cannes

c

Litevsko-francouzsko-česko-srbsko-portugalsko-lotyšské drama Za soumraku, jehož autorem je úspěšný litevský režisér Šarūnas Bartas, figuruje v oficiální selekci Mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

Canneský festival zveřejnil hlavní výběr filmů, které pomůže uvést do kin a zároveň umožní promítat na dalších festivalech. Organizátoři se tímto způsobem popasují s celosvětovou pandemií koronaviru, kvůli níž letos přesunuli festival do online podoby.

Mezi 56 vybranými snímky je také historické drama Za soumraku, které zrežíroval a produkuje litevský tvůrce mezinárodního věhlasu Šarūnas Bartas. V Cannes se dvakrát objevil už v devadesátých letech, když se snímky Few of Us (1996) a Namai (1997) soutěžil v Un Ceratin Regard.

Film je volně inspirován románem litevského novináře a spisovatele Vincase Geidry, Fling the stone, David (Hoď kamenem, Davide). Děj tvůrci situovali do Litvy v roce 1948, kdy skončila válka, ale země žije v bídě a strádá tvrdou sovětskou okupací.

Baratasova Studija Kinema (Litva) produkuje Za soumraku spolu s KinoElektron (Francie). Na české straně koprodukují Artemio Benki a Petra Oplatková ze Sirena Film a na snímku se dále podílejí také Srbové (Biberche Production), Portugalci (Terratreme) a Lotyši (Mistrus Media).

Ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí podpořil Státní fond kinematografie film Za soumraku částkou 3 000 000 Kč.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás