Šarlatán je ve výběru prestižního festivalu Telluride

04 srpna 2020

Český film (v zahraničí)

Šarlatán je ve výběru prestižního festivalu Telluride

Český film (v zahraničí)

Šarlatán je ve výběru prestižního festivalu Telluride

c

Festival Telluride zařadil do oficiálního výběru životopisné drama Agnieszky Holland Šarlatán. Organizátoři v pondělí zveřejnili hlavní program, kvůli pandemii koronaviru ale byli nuceni letošní ročník zrušit.

Prestižní festival Telluride sídlící v americkém Coloradu musel kvůli celosvětové pandemii koronaviru zrušit aktuální ročník, jeho organizátoři ale přesto zveřejnili filmy, které by se byly bývaly dostaly do letošního výběru. Mezi vyvolenými nechybí česko-irsko-polsko-slovenské drama Šarlatán světoznámé Agnieszky Holland, který polská režisérka natáčela v české produkci pražské společnosti Marlene Film Production (Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson) a ve spolupráci také s českými koproducenty, mezi které se řadí Česká televize, Barrandov Studio, CertiCon a MagicLab.

„Telluride je krásný; a zároveň jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších filmových festivalů v USA. Dostat se na něj se podaří jen velmi omezenému počtu filmů a začíná zde první část závodu o Oscara. Je pro nás ctí, že jsme byli do programu vybráni a je to také dobrým znamením pro budoucnost našeho filmu v Americe celkově. Jsem tedy opravdu šťastná, že nás do Telluride pozvali, a zároveň smutná, jelikož ten ročník fyzicky neproběhne. Opět nám zhatil plány covid. Doufám ale, že Šarlatán tohle všechno přežije, a už se nemůžu dočkat shledání s českým publikem,“ reagovala režisérka Agnieszka Holland.

Na festival, kde se objevují filmy tvůrců jako Jim Jarmusch, David Lynch nebo Clint Eastwood, se české jméno zpravidla nedostane. Posledním českým filmem v oficiálním výběru bylo v roce 2004 Horem pádem Jana Hřebejka. Před čtyřmi lety měl na festivalu premiéru digitálně zrestaurovaný film Karla Zemana Baron Prášil.

Šarlatán se divákům poprvé představil letos na Berlinale. Příběh nacisty i komunisty využívaného a zároveň perzekvovaného léčitele Jana Mikoláška se objevil v sekci Berlinale Special Gala. Úspěšnou festivalovou jízdu filmu ale překazila pandemie koronaviru, kvůli které se v posledním půlroce neuskutečnily desítky festivalů po celém světě. Česká premiéra filmu je naplánovaná na 20. srpna.

Povedené období zažil Šarlatán v červnu, kdy měl projekci na online konaném trhu Marché du Film, který je každoročně přidružený k festivalu v Cannes. Zároveň sales filmu společnost Films Boutique oznámila prodeje Šarlatána do Francie, Španělska, Itálie, Austrálie, Izraele, Turecka, Německa, Rakouska, Bulharska, Maďarska, Islandu, Latinské Ameriky a dalších zemí.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás