Mezi kandidáty na Evropské filmové ceny jsou Šarlatán i Nabarvené ptáče

18 srpna 2020

Film Industry

Mezi kandidáty na Evropské filmové ceny jsou Šarlatán i Nabarvené ptáče

Film Industry

Mezi kandidáty na Evropské filmové ceny jsou Šarlatán i Nabarvené ptáče

e

Mezi širší okruh kandidátů na zisk letošních Evropských filmových cen zařadila Evropská filmová akademie majoritně české snímky Nabarvené ptáče Václava Marhoula a Šarlatán režisérky Agnieszky Holland. Do výběru se dostaly také filmy Budiž světlo a Služebníci, na kterých má Česká republika podíl v podobě minoritních koprodukcí.

Česko-ukrajinsko-slovenské černobílé drama Nabarvené ptáče zařadila Evropská filmová akademie do boje o tzv. „evropského Oscara“ spolu s dalšími 32 evropskými snímky. Adaptaci novely Jerzyho Kosińského loni dokončil po 11 letech český režisér a producent Václav Marhoul. Na svém projektu spolupracoval hned s několika českými koproducenty, mezi které se řadí Česká televize, Milada a Eduard Kučerovi, Innogy, CertiCon a Richard Kaucký.

Marhoulův opus loni uvedl ve světové premiéře a v hlavní soutěži festival v Benátkách. Film se poté zúčastnil desítek festivalů po celém světě – byl vybrán například do Toronta, Tallinnu, Londýna nebo Chicaga. Jakožto český kandidát v boji o Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film se Nabarvené ptáče dostalo do užšího výběru deseti filmů. V březnu poté s deseti soškami ovládlo ceny České filmové a televizní akademie Český lev.

Druhým českým majoritním snímkem ve výběru EFA je česko-irsko-polsko-slovenský Šarlatán světoznámé tvůrkyně Agnieszky Holland. V češtině natočené drama vypráví příběh nacisty i komunisty využívaného a zároveň perzekvovaného léčitele Jana Mikoláška (Ivan Trojan). Film vznikl v produkci pražské společnosti Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové a Kevana Van Thompsona a také ve spolupráci s několika českými koproducenty – Česká televize, Barrandov Studio, CertiCon a Magiclab.

Premiéru zažil Šarlatán na festivalu v Berlíně, kde se objevil v prestižní sekci Berlinale Special Gala. Pandemie koronaviru sice filmu překazila hned několik dalších festivalových účastí, i tak se v srpnu Šarlatán jako první český film od roku 2004 dostal do výběru významného amerického festivalu Telluride. Česká premiéra čeká snímek ve čtvrtek 20. srpna.

O nominaci na Evropskou filmovou cenu se poperou také dva filmy, na nichž se Česká republika podílela jako koproducent. Černobílé drama z totalitního Československa Služebníci natočil slovenský režisér Ivan Ostrochovský ve spolupráci s Rumunskem, Českou republikou a Irskem. Film, který si letos vybralo Berlinale do soutěže Encounters, koprodukoval na české straně Negativ. Stejná společnost se spolu s Českou televizí podílela také na sociálním dramatu dalšího slovenského režiséra Marko Škopa. Snímek Budiž světlo, který rovněž figuruje v prvním výběru EFA, soutěžil na loňském ročníku festivalu v Karlových Varech a poté zapsal desítky festivalových účastí po celém světě.

Mezi nominovanými na Evropské filmové ceny se v minulosti objevily tři české celovečerní snímky. V roce 1996 získal nominaci budoucí oscarový vítěz Kolja Jana Svěráka a také německo-český film Ivana Fíly Lea. O 11 let později zaujal členy EFA oscarový životopis Edith Piaf, na kterém se česká republika podílela jako koprodukční partner. Nejvýraznějšího českého úspěchu dosáhli na evropských Oscarech Helena Třeštíková a Tomáš Luňák. Třeštíková ovládla v roce 2008 dokumentární kategorii s filmem René, Luňák zvítězil v kategorii animovaných filmů s Aloisem Nebelem v roce 2012.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás