Premiéra Anny od Heleny Třeštíková bude na IDFA 2020

28 října 2020

Český film (v zahraničí)

Premiéra Anny od Heleny Třeštíková bude na IDFA 2020

Český film (v zahraničí)

Premiéra Anny od Heleny Třeštíková bude na IDFA 2020

i

IDFA - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Amsterdamu uvede ve světové premiéře nejnovější dokumentární počin Heleny Třeštíkové Anny. Premiéra čeká na festivalu také koprodukční film Vitalije Manského Gorbachev. Heaven a nizozemskému publiku se poprvé představí studentský snímek Nory Štrbové M E Z E R Y.

Hvězda evropské dokumentární tvorby Helena Třeštíková se v Amsterdamu představí v soutěži pro středometrážní filmy s filmem Anny. V Časosběrném dokumentu tentokrát sleduje příběh starší pražské prostitutky a její bolestné hledání své vlastní důstojnosti a štěstí. Film produkuje Kateřina Černá ze společnosti Negativ ve spolupráci s Českou televizí.

Vitalij Manskij (Svědkové Putinovi) dokončil po několika letech prací svůj dlouho očekávaný dokukemnt Gorbachev. Heaven. Toto životní bilancování prvního a zároveň posledního prezidenta Svazu sovětských socialistických republik zabojuje o hlavní cenu v soutěži celovečerních dokumentů. Litvsko-český snímek vznikající v produkci Natalie Manskayi v koproukcí s českou společností Hypermarket Film a také Českou telivizí obdržel v roce 2018 podporu (3 500 000 Kč) Státního fondu kinematografie pro minoritní koprodukce.

Po premiéře na festivalu Visions du Réel představí Nora Štrbová svůj animovaný krátkometrážní dokument M E Z E R Y také na IDFA, v sekci Best of Fests. Studentka FAMU ve svém filmu balancujícím na hranici několika žánrů zkoumá lidskou paměť, přičemž vychází z osobní zkušenosti s vlastním bratrem jenž onemocněl nádorem na mozku, který mu poničil paměťová centra.

Česká dokumentární tvorba je na IDFA dlouhodobě slidně zastoupená. Helena Třeštíková zde loni uvedla svůj film Forman vs. Forman, spolurežírovaný Jakubem Hejnou, a před dvěma lety jí festival ocenil jako hlavního hosta a uspořádal dokumentaristce retrospektivu jejího díla.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás