České dokumenty vítězí v Jihlavě i v Lipsku

02 listopadu 2020

Český film (v zahraničí)

České dokumenty vítězí v Jihlavě i v Lipsku

Český film (v zahraničí)

České dokumenty vítězí v Jihlavě i v Lipsku

d

Historicky první online ročník Mezinárodního festivalu dokumentárníh filmů Ji.hlava ovládla Viera Čákanyová se svým slovensko-českým filmem Bílá na bílé. V národní soutěži Česká radost uspěla Nová šichta Jindřicha Andrše, který se radoval ze dvou cen také na německém festivalu DOK Leipzig.

Víkendové žně má za sebou film Nová šichta Jindřicha Andrše, který svůj celovečerní debut natočil v produkci Miloše Lochmana, Karla Chvojky a Augustiny Mickové ze společnosti moloko film a ve spolupráci s koproducenty Bystrouška, Česká televize a FAMU. Příběh Tomáš Hisema, který po 25 letech hornické práce radikálně mění svůj život a hledá si novou obživu, získal na festivalu DOK Leipzig MDR Film Prize (spolu s částkou 3000 eur) pro výjimečný dokumentární film z Východní Evropy a Zlatou holubici v divácké soutěži celovečerních dokumentů (také 3000 eur).

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělil vítězná ocenění nezvykle v polovině letošního ročníku. Nová šichta tak během jednoho víkendu uspěla také na domácí půdě, když zvítězila v národní soutěži Česká radost i v kategorii Silver Eye udělované Institutem dokumentárního filmu. Zvláštní uznání v České radosti obdržel film Vlci na hranicích Martina Páva, který produkovala Zuzana Kučerová z Frame Films ve spolupráci s Českou televizí. Cena studentské poroty připadla snímku Jan Jedlička: Stopy krajiny, který je debutem Petra Záruby a vznikl v produkci Alice Tabery ze společnosti CINEPOINT a s koprodukčním přispěním České televize a italské Mammut Film.

Hlavní cenu Opus Bonum pro Nejlepší světový dokumentární film získal snímek Bílá na bílé, který je audiovizuálním deníkem režisérky Viery Čákanyové z jejího pobytu na polské antarktické stanici. Slovensko-českou spolupráci produkčně zaštiťuje sama režisérka (společnost Guča), která loni v Jihlavě premiérově uvedla svoji prvotinu FREM, a také Nina Numankadić.

Ji.hlava rozdávala ceny českým tvůrcům rovněž v sekci Fascinace Exprmntl.cz. Nejlepší českým experimentálním dokumentárním filmem je pro letošek Katastrofa Zbyňka Baladrána. Zvláštní uznání si pak odnesly hned dva filmy: Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled (režisérky Tereza Chudáčková, Klára Ondračková) a Zůstane to mezi náma, řekl (režisérka Ester Grohová).

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás