Nominaci na Evropské filmové ceny mají Nabarvené ptáče a Šarlatán

10 listopadu 2020

Film Industry

Nominaci na Evropské filmové ceny mají Nabarvené ptáče a Šarlatán

Film Industry

Nominaci na Evropské filmové ceny mají Nabarvené ptáče a Šarlatán

e

Evropská filmová akademie (EFA) oznámila nominace na tzv. evropské Oscary za letošní rok. V kategorii nejlepší film se mezi pět posledních finalistů dostal snímek Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula. V kategorii nejlepší režie byla nominována Agnieszka Holland za film Šarlatán. Oba majoritně české snímky podpořil i Státní fond kinematografie. Zda si český film odnese nějaké ocenění, se dozvíme 12. prosince, kdy proběhne slavnostní vyhlášení formou on-line streamu z Berlína.

Text: Jiří Vaněk / Statní fond kinematografie

Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula bylo zařazeno do hlavní soutěže 76. ročníku festivalu v Benátkách, kde snímek získal cenu UNICEF, do oficiálního výběru festivalu v Torontu, Chicagu, BFI v Londýně nebo festivalu Black Nights v Tallinnu. Členové ČFTA loni zvolili Nabarvené ptáče českým kandidátemna Oscara a letos v březnu mu udělili celkem 8 Českých lvů.

Česko-ukrajinsko-slovenský snímek produkovala Marhoulova společnost Silver Screen a na jeho vzniku se podíleli také čeští koproducenti – Česká televize, Eduard a Milada Kučerovi, Innogy, CertiCon a Richard Kaucký. Státní fond kinematografie film podpořil celkovou částkou 25,8 milionu korun. Drama z období druhé světové války je adaptací světového bestselleru spisovatele Jerzyho Kosińského.

Film světoznámé Agnieszky Holland Šarlatán vznikl v evropské koprodukci České republiky, Irska, Polska a Slovenska, za českou stranu je majoritním producentem společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové a Kevana Van Thompsona. Významnými českými koproducenty jsou i Česká televize, Barrandov Studio, CertiCon a Magiclab. Snímek s Ivanem a Josefem Trojanovými v hlavních rolích měl světovou premiéru na letošním Berlinale v sekci Berlinale Special Gala a byl zařazen do oficiálního výběru prestižních festivalů v Telluride, Chicagu, Moskvě nebo Tallinnu. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyslala Šarlatána do boje o nominaci na Oscara za nejlepší mezinárodní film.

V širší nominaci na Evropské filmové ceny byly další dva snímky, které podpořil Státní fond kinematografie, a to Služebníci režiséra Ivana Ostrochovského a Budiž světlo režiséra Marko Škopa. Na obou jmenovaných snímcích se koprodukčně podílela česká společnost Negativ. V dokumentárním výběru se objevil také film Sergeje Loznici Státní pohřeb, který koprodukovaly nutprodukce a Česká televize.

Největší český úspěch se datuje do roku 2008, kdy cenu za nejlepší dokumentární film získal snímek René režisérky Heleny Třeštíkové. V roce 2012 vyhrál cenu za nejlepší animovaný film Tomáš Luňák se snímkem Alois Nebel.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás