Nominacím na Ceny české filmové kritiky vládnou Šarlatán a Krajina ve stínu

06 ledna 2021

Film Industry

Nominacím na Ceny české filmové kritiky vládnou Šarlatán a Krajina ve stínu

Film Industry

Nominacím na Ceny české filmové kritiky vládnou Šarlatán a Krajina ve stínu

c

Snímky Šarlatán a Krajina ve stínu získaly shodně pět nominací na Ceny české filmové kritiky. O vítězství v hlavní kategorii Nejlepší film se budou ucházet spolu se filmem V síti, který má rovněž nominaci na nejlepší dokumentární počin.

Šarlatán, drama o životě československého léčitele Jana Mikoláška (Ivan Trojan), je nominovaný v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář, Nejlepší herec a Nejlepší herečka. Film světéznámé autorky Agnieszky Holland měl premiéru na loňském Berlinale a vznikl v produkci Šárky Cimbalové a Kevana Van Thompsona (Marlene Film Production) za přispění významných českých koproducentů Barrandov Studio, Česká televize, CertiCon a MagicLab.

Krajina Ve stínu, černobílé drama o soužití česko-německého sudetského obyvatelstva v malém rakouském městečku, získalo nominace v kategorích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář, Nejlepší herečka a Audiovizuální počin. Film režiséra Bohdana Slámy uvedl v mezinárodní premiéře festival BFI v Londýně a produkovalo ho duo Martin Růžička a Jindřich Motýl (LUMINAR FILM) i za příspění českých koproducentů České televize a i/o post.

Třetím nominovaným na Nejlepší film je dokumentární experiment V síti, který pojednává o tabuizovaném tématu zneužívání nezletilých na internetu. Film Barbory Chalupové a Víta Klusáka (produkce Hypermarket Film) získal nominace také v kategorii Nejlepší dokument a Nejlepší režie. Světovou premiéru mělo V síti na festivalu CPH:DOX v Kodani.

Mezi dalšími nominovanými jsou životopisný film Slávka Horáka Havel (Nejlepší herec, Nejlepší herečka), sociální drama Petra Zelenky Modelář (Nejlepší scénář, Nejlepší herec), dokument Viery Čákanyové FREM (Nejlepší dokument, Audiovizuální počin a Cena Innogy pro objev roku), Alchymická pec (Nejlepší dokument), Králové videa (Nejlepší dokument), Cesta do nemožna (Audiovizuální počin), Jindřich Andrš za dokument Nová Šichta a Cyril Dobrý za seriál Zrádci (Cena Innogy pro objev roku), Herec, sKORO NA mizině a Zrádci (Mimo kino).

Letos poprvé udělí čeští filmoví kritici zvlášť cenu pro Nejlepší krátkometrážní film. Nominovanými jsou Anatomie českého odpoledne, M E Z E R Y a Pripyat Piano.

Ceny české filmové kritiky budou vyhlášeny 6. února 2021 v pražském Divadle Archa.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás