Čtyři české filmy soutěží na FIPADOC 2021

15 ledna 2021

Český film (v zahraničí)

Čtyři české filmy soutěží na FIPADOC 2021

Český film (v zahraničí)

Čtyři české filmy soutěží na FIPADOC 2021

f

České dokumenty obohatí program francouzského festivalu FIPADOC (18.-24. ledna 2021) hned čtyřnásobnou účastí v soutěžních sekcích. Vrámci Visegrad Focus, sekce specializované na progresivní dokumentární tvorbu ze zemí Višegrádské čtyřky, se navíc představí další dva české filmy. Dva české projekty čeká pitching a sposuta českých profesionálů bude hosty odborných panelů v rámci industry části programu.

V soutěži pro hudební dokumenty (Musical Documentary competition) se představí slovensko-český dokument Kapela Ladislava Kaboše. Osudy romské kapely Lomnické Čháve v těžkých sociálních podmínkách romské osady ve východním Slovensku vznikly v produkci Svatavy Marie Kabošové (MEDIA FILM, Slovensko) a Michaela Kaboše (KABOS Film & Media, Slovensko) a v koprodukční spolupráci České televize a slovenské RTSV.

Oceněnovaná Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše zasáhne do soutěže Impact. Příběh horníka Tomáše, který si po uzavření dolu v Paskově musí hledat novou práci a radikálně změnit životní styl, produkovali Miloš Lochman, Karel Chvojka a Augustina Micková ze společnosti moloko film a koprodukovali Bystrouška, Česká televize a FAMU. Státní fond kinematografie podpořil loňského vítěze jihlavské Czech Joy částkou 600 000 Kč na výrobu.

Další jihlavou ocenění snímek (Zvláštní uznání poroty Česká radost), dokument Vlci na hranicích Martina Páva (Kibera: Příběh slumu), zařadil festival do soutěže European Stories. Film zachycující společenský rozkol v otázce návratu vlků do chráněné krajinné oblasti na Broumovsku produkovala Zuzana Kučerová z Frame Films za koprodukčního přispění České televize a podpory Státního fondu kinematografie (1 300 000 Kč na výrobu).

V soutěži pro mladé talenty (New Talents competition) má česká kinematografie zástupce v Adele Křižovenské z FAMU. Její dokument Kdo se se mnou zatočí vypovídá o ústávní péči pro děti bez domova za dob komunistického Československa.

Visegrad Focus s dvojnásobnou české účastí

Celou jednu sekci věnuje FIPADOC progresivní dokumentární tvorbě ze zemí Višegrádské čtyřky (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Na projektu spolupracuje také s českými partnery, kterými jsou Institut dokumentárního filmu a Státní fond kinematografie. Za Českou republiku se v programu festivalu objevují Lístek na měsíc a Dobrá smrt.

Německo-český dokument debutující režisérky Veroniky Janatkové Lístek na měsíc je skutečným příběhem bizarních jízdenek, které si mohli nadšenci a dobrodruzi kupovat ještě v době, než se lidstvu povedlo první úspěšné přistání na měsíci. Film vznikl v produkci Stefana Kloose (Kloos & Co. Medien, Německo) a v koprodukci ZDF / ARTE a českých partnerů Pandistan a Česká televize.

Slovensko-česko-rakousko-francouzská spolupráce Dobrá smrt je dílem slovenského režiséra a producenta Tomáše Krupy (Hailstone, Slovensko) a koprodukujících českých partnerů MasterFilm a Česká televize, rakouských Golden Girls Film a francouzské ARTE. Film o žene trpící nevyléčitelnou nemocí, která nemůže ve svém domovské Velké Británii dobrovolně ukončit svůj život, podpořil Státní fond kinematografie částkou 600 000 Kč ve výzvě pro minoritní koprodukce.

Industry program v hojném zastoupení českých projektů a profesionálů

V nesoutěžní části programu má česká republika dva snímky, které se účastní pitchingu pro mezinárodní projekty (International Pitches and International Pitches - History).

Hana Jarklová a Alice Tabery ze společnosti CINEPOINT budou představovat svůj dokument Musica o Muerte: Destined to Freedom o kubánském rockerovi Gorkim, který bojuje ve své rodné zemi proti komunistickému režimu.

Režisérka Greta Stocklassa (Kiruna - překrásný nový svět) bude spolu s producenty Radovanem Síbrtem a Alžbětou Karáskovou (PINK) prezentovat dokumentární portrét švédského politika a diplomata Hanse Blixe, zvaný Blix.

V rámci odborných panelů se představí čeští filmoví profesionálové, a to v rolích speakerů nebo moderátorů.

V panelu zaměřeném na koprodukci se zeměmi V4 How to co-produce with Visegrad Group (20. 1. 2021, 11:00-12:30) se představí Vratislav Šlajer, producent a majitel společnosti Bionaut. Moderovat bude Zdeněk Blaha, programový ředitel IDF. Blaha se poté jako speaker zúčastní rovněž Panorama of Festivals and Markets in Central Europe (20. 1. 2021, 12:30-14:00).

Režisérka a autorka filmu Můj neznámý vojín (2018) Anna Kryvenko bude jako speaker součástí panelu Dealing with the (archival) past in Central Europe (21. 1. 2021, 16:00-17:30), který moderuje Hana Křepelková Rezková. Pavla Klimešová ze společnosti Hypermarket Film bude diskutovat o filmu V síti (2020) během Hybrid Forms and Innovation (20. 1. 2021, 16:00-17:30).

Vedoucí Centra mezinárodních programových projektů z České televize Markéta Štinglová a vedoucí výroby dokumentárních filmů v HBO Europe Hana Kastelicová obohatí panel o televizím vysílání v rámci V4 Broadcasters in the Visegrad Countries – And Beyond (22.1. 14:30–16:00).

FIPADOC se zúčastní rovněž producentka Kristýna Michálek Květová (Cinémotif Films) a režisérka Veronika Lišková (Danielův svět), které v rámci Window on Ex Oriente (21. 1. 2021, 18:00-18:30) představí svůj připravovaný dokument Návštěvníci.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás