O Cenu Magnesia za nejlepší studentský film se utká pět finalistů

18 ledna 2021

Film Industry

O Cenu Magnesia za nejlepší studentský film se utká pět finalistů

Film Industry

O Cenu Magnesia za nejlepší studentský film se utká pět finalistů

c

Nominaci na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2020 mají Anatomie českého odpoledne režiséra Adama Martince, Hranice režiséra Damiána Vondráška, Jsme si o smrt blíž režisérky Báry Anny Stejskalové, Musí to být bolestivý režiséra Davida Semlera a Pripyat Piano režisérky Elišky Cílkové. Tři hrané filmy a po jednom dokumentárním a animovaném se ucházejí o cenu dotovanou částkou 100 000 Kč udělovanou Mattoni 1873 a.s.

Česká filmová a televizí akademie (ČFTA) oznámila jména nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Jedenáctý ročník ocenění, které motivuje mladé tvůrce a studenty filmových škol v jejich další tvůrčí práci, uděluje ČFTA ve spolupráci s Mattoni 1873 a Státním fondem kinematografie.

Státní fond kinematografie se prostřednictvím svého oddělení Czech Film Center podílel na užším výběru dvaceti filmů, ze kterého členové ČFTA vybrali pět finalistů. Čtyři z nich navíc podpořil ve výzvách na výrobu: Anatomie Českého odpoledne (500 000 Kč, v roce 2019), Hranice (550 000 Kč, v roce 2017), Jsme si o smrt blíž (500 000 Kč, v roce 2019) a Pripyat Piano (500 000 Kč, v roce 2018).

Vítěz nestatutární Ceny Magnesia bude oznámen v rámci udílení výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev 6. března 2020.

Nominované filmy:

Anatomie českého odpoledne
hraný 2020 / 22 minut
režie: Adama Martinec
škola: FAMU
Teploty stoupají a davy lidí se každý den, jako zvířata u pouštní louže, tlačí kolem břehů koupališť. Vyřvávající letní hity umlčí hlášení o dvou pohřešovaných chlapcích. Můžeme být svědky tragédie, nebo ulehnout do stínu s pocitem, že se nás to netýká.


Hranice
hraný 2020 / 29 minut
režie: Damián Vondrášek
škola: FAMU
Velitel jednotky českých celníků objeví při namátkové kontrole v nákladním prostoru dodávky skupinu imigrantů. Chaotického zásahu využije nezletilý chlapec a uteče do tmy přilehlých lesů. Dle rozkazu je třeba skupinu zadržet v improvizovaných podmínkách a chlapce najít. Jeho otec ale pátrání bojkotuje a jednotka začíná být k zadrženým agresivní. Velitel se nastalou situaci snaží vyřešit v rámci pravidel, ale postupně se dostává do vnitřního rozporu, zda následovat rozkaz, či vlastní svědomí. Noc, která otřese jeho vírou v systém, jenž reprezentuje.


Jsme si o smrt blíž
animovaný 2020 / 12 minut
režie: Bára Anna Stejskalová
škola: FAMU
Něžný příběh o hledání lásky uprostřed odpadkových košů.
Život začíná pro někoho až po smrti. Třeba pro malého parazita, který pochoduje s mršinou psa po staré skládce. Uvězněný ve své nevábné schránce se snaží najít přátele.


Musí to být bolestivý
hraný 2020 / 15 minut
režie: David Semler
škola: FAMU
Český student Danny vezme svého španělského přítele na výlet na český venkov. V nádražní čekárně se setkají s dvojící místních, kteří však netuší, že jim Danny rozumí, a tak začnou oba chlapce častovat jízlivými komentáři. Je tak jen otázkou času, než dojde ke konfliktu, jehož vyústění bude mít pro oba partnerské páry devastující účinek.


Pripyat Piano
dokumentární 2020 / 18 minut
režie: Eliška Cílková
škola: FAMU
Radioaktivní piana ve městě Pripjať vyprávějí příběh černobylské katastrofy svým vlastním jedinečným způsobem. Vzhledem k vysoké úrovni radiace ve městě se piana stala jedinými obyvateli, kterým zůstal hlas, i když se stěny kolem nich bortí. Piano je navíc příliš těžké na to, aby ho někdo ukradl a dokázal z města odvézt. Černobylská katastrofa zatěžuje mysl všem, kteří byli nuceni opustit své domovy. Aby se s tragédií vyrovnali, složili vlastní písně a básně, vracejí se do Pripjati a na svá stará piana hrají a zpívají. Při pohledu na zpustlé objekty v Pripjati a při poslechu zvuků přírody a radioaktivních klavírů jsou svědky toho, že příroda umí nejen dobývat, ale taky se přizpůsobit.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás