Koprodukční Rok před válkou bude mít premiéru v Rotterdamu

21 ledna 2021

Český film (v zahraničí)

Koprodukční Rok před válkou bude mít premiéru v Rotterdamu

Český film (v zahraničí)

Koprodukční Rok před válkou bude mít premiéru v Rotterdamu

r

Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu uvede ve světové premiéře lotyšsko-litevsko-český snímek Rok před válkou v soutěžní sekci Big Screen. Na historickém dramatu režiséra Davise Simanise se koprodukčně podílel Radim Procházka.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu (1.-7. února 2021) se letos představí koprodukční snímek Rok před válkou. Světovou premiéru bude mít v sekci Big Screen, v niž rozhodně má o co soutěžit. Pro vítěze je totiž připravena cena VPRO Big Screen Award spolu s částkou 30 000 eur (780 000 Kč), ze které jde polovina na pokrytí distribuce filmu v Nizozemsku.

Režisér Davis Simanis ve svém filmu vypráví o roce 1913 - o světě politických a filozofických extrémů, který se řítí k nezadržitelné katastrofě. Tento svět je zosobněný v příběhu anarchisty a malíře Pēterise Pjatkovse, jehož snové polemiky se odehrávají v audiovizuální stylizaci němého filmu.

Produkci filmu zaštiťuje Roberts Vinovskis ze společnosti Locomotive Productions (Lotyšsko) ve spolupráci s producentkou Uljanou Kim (Litva) a českým producentem Radimem Procházkou, který se mohl opřít také o podporu Státního fondu kinematografie. Ten podpořil Rok před válkou částkou 2 875 000 Kč ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí v roce 2018.

Na vzniku filmu se pak výrazně podíleli také další dva čeští tvůrci - střihačka Anna Johnson Ryndová a herec Petr Buchta (Dukla 61), který se představuje v hlavní roli.

„Obsazení Petra Buchty je úspěchem české kinematografie. Od Miroslava Krobota v Muži z Londýna Bély Tarra tady tak velká příležitost pro českého herce nebyla,“ říká Procházka, pro něhož nejde o první spolupráci s režisérem Simanisem. V roce 2018 totiž koprodukoval Simanisův dokument Neklidná hranice.

Nejnovější teaser filmu si můžete pustit ZDE.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás