Česká kinematografie má v Clermont-Ferrand široké zastoupení

25 ledna 2021

Český film (v zahraničí)

Česká kinematografie má v Clermont-Ferrand široké zastoupení

Český film (v zahraničí)

Česká kinematografie má v Clermont-Ferrand široké zastoupení

c

Mezinárodní festival krátkometrážních filmů ve francouzském Clermont-Ferrand letos zařadil do oficiálního programu tři české snímky, přičemž Pračka Alexandry Májové dokonce zabojuje v Mezinárodní soutěži. Jeden český a jeden koprodukční projekt s českou účastí má v programu rovněž koprodukční fórum Euro Connection.

Filmy v oficiálním programu

Pětiminutový kraťas Pračka se na festivalu Clermont-Ferrand představí v Mezinárodní soutěži. Animátorka Alexandra Májová tento snímek nejen režírovala, ale zároveň produkuje a je také spoluautorkou scénáře. Její vtipnou hříčku, nevšedně pojaté podobenství mezilidských vztahů, v loňském roce uvedlo okolo 30 festivalů, mezi nimi např. festival Black Nights v Tallinnu.

V sekci pro mladé Young Audience má česká kinematografie zastoupení ve filmu Lístek. Studentský počin režisérky Aliony Baranovy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vypráví příběh velkého námořníka, kterému malý lístek připomene jeho domov, a premiéru měl loni na festivalu Berlinale (Generation Kplus).

Třetím filmem v oficiálním programu festivalu je další studentský snímek, Plus jeden Myroslavy Klochko z pražské FAMU. Mladá režisérka se v tomto třiadvacetiminutovém kraťasu soustředí na uvažování a pocity těhotné ženy, která zjistí, že její miminko bude speciální.

Projekty na Euro Connection

Koprodukčního fóra Euro Connection se letos účastní projekty O krávě a Turista. Animovanou koláž pravdivých příběhů ze života krav režíruje Pavla Baštanová a produkuje Mária Môťovská ze společnosti MAUR film (projekt podpořil Státní fond kinematografie částkou 300 000 Kč na vývoj). Slovinsko-český hraný film Luna Sevnika (Hra, 2019) o složitém vztahu dospívajícího syna a jeho otce, koprodukuje na české straně společnost PINK (Státní fond kinematografie podpořil projekt částkou 500 000 Kč na podporu minoritních koprodukcí).

Setkání tvůrců ze střední Evropy

Společně se Slovenským filmovým ústavem a Slovinským filmovým centrem organizuje Státní fond kinematografie prostřednictvím svého oddělení Czech Film Center diskuzní panel Meet the Central European Filmmakers (Poznejte filmaře ze střední Evropy). V panelu se představí vedle slovenských a slovinských také čeští tvůrci, kteří letos mají film v programu nebo prezentují v rámci Euro Connection: Alexandra Májová (Pračka), Aliona Baranova (Lístek), Lun Sevnik (Turista), Pavla Baštanová (O krávě). Debatu moderují zástupci pořadatelských orgranizací, za Státní fond kinematografie / Czech Film Center je to Vítězslav Chovanec.

Projekce českých filmů na Short Film Market

Projekci na trhu bude mít také několik nových českých filmů, které měly premiéru v loňském roce nebo na ni ještě čekají.

Anatomie Českého odpoledne
hraný
Česká republika 2020
režie: Adam Martinec
produkce: Matěj Paclík / Breathless Films
koprodukce: FAMU

Ant Hill
animovaný
Czech Republic 2020
directed by: Marek Náprstek
produced by: Zuzana Kučerová / Frame Films

Kanya
hraný
Česká republika, Indie 2020
režie: Apoorva Satish
produkce: Apoorva Satish
koprodukce: FAMU

Musí to být bolestivý
hraný
Česká republika 2020
režie: David Semler
produkce: FAMU

Pračka
animovaný
Česká republika 2020
režie: Alexandra Májová
produkce: Alexandra Májová

Rudé boty
animovaný
Česká republika 2021
directed by: Anna Paděrová
produced by: FAMU

Zvuky spoza lúky
animovaný
Česká republika 2021
režie: Filip Diviak
produkce: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás