Šarlatán je v užším výběru pro nominaci na Oscara

10 února 2021

Český film (v zahraničí)

Šarlatán je v užším výběru pro nominaci na Oscara

Český film (v zahraničí)

Šarlatán je v užším výběru pro nominaci na Oscara

o

Americká filmová akademie zařadila český film režisérky Agnieszky Holland na seznam 15 snímků, ze kterých budou akademici vybírat nominované v kategorii Nejlepší mezinárodní film. Nominace budou známé 15. března, slavnostní udílení cen je naplánováno na 25. dubna v Los Angeles.

Šarlatán si odbyl světovou premiéru na festivalu Berlinale v sekci Berlinale Special Gala téměř přesně před rokem. Pak jeho festivalovou cestu přeťala pandemie koronaviru. I přesto se v létě jako první český snímek od roku 2004 (Horem pádem, Jan Hřebejk) objevil ve výběru prestižního amerického festivalu Telluride a získal si pozornost zahraničních distributorů - byl prodán do více než patnácti teritorií. V USA film uvede do kin Strand Releasing.

I přes několikaměsíční uzavření domácích kin Šarlatán bodoval také v české distribuci a s více než 250 000 diváků se stal jedním z nejnavštěvovanějších českých filmů v kinech v roce 2020. Snímek získal také 14 nominací na ceny Český lev, jejichž vítězové budou známí na začátku března, a o víkendu bodoval v Cenách české filmové kritiky, ze kterých si odnesl cenu pro Nejlepší režii (Agnieszka Holland) a cenu pro Nejlepšího herce (Ivan Trojan).

Majoritní producentkou filmu je Šárka Cimbalová  a její pražská společnost Marlene Film Production. Na česko-irsko-polsko-slovenské spolupráci se podílelo rovněž několik dalších českých koprodukčních partnerů - Barrandov Studio, Česká televize, CertiCon a MagicLab. Film podpořil ve fázi vývoje i výroby Státní fond kinematografie, a dále také Polský filmový institut, Slovenský audiovizuální fond a Prague Film Fund.

Šarlatán vypráví příběh dnes málo známého československého léčitele Jana Mikoláška (Ivan Trojan), který byl během minulého století využívaný i perzekuovaný nacisty a komunisty pro své schopnosti diagnostikovat i uzdravovat nemoci.

Agnieszka Holland získala během své bohaté kariéry už tři oscarové nominace (Bittere Ernte, 1986; Evropa, Evropa, 1992; V temnotě, 2012) a Šarlatána natočila podobně jako TV minisérii Hořící keř (2013) v češtině.

Loni zvolila ČFTA českým kandidátem na Oscara epos Václava Marhoula Nabarvené ptáče, a ačkoliv se toto černobílé drama dostalo do užšího výběru deseti filmů amerických akademiků, na nominaci nakonec nedosáhlo.

V minulosti se z Oscara za Nejlepší (tehdy) cizojazyčný film radovali tři čeští, potažmo českoslovenští tvůrci. V šedesátých letech korunovali úspěchy československé nové vlny nejprve Ján Kadár a Elmar Klos s Obchodem na korze (1966) a později je svou prvotinou Ostře sledované vlaky (1968) následoval Jiří Menzel. Oscarem se pyšní rovněž Jan Svěrák, který byl oceněn za film Kolja v roce 1997. Posledním českým filmem nominovaným na Oscara jsou Želary (2004) režiséra a producenta Ondřeje Trojana.

 

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás