Na East Doc Platform 2021 byly oceněny 4 české projekty

18 března 2021

Film Industry

Na East Doc Platform 2021 byly oceněny 4 české projekty

Film Industry

Na East Doc Platform 2021 byly oceněny 4 české projekty

e

East Doc Platform, největší platforma pro navázání mezinárodních partnerství v rámci koprodukce, financování a distribuce dokumentárních projektů ve střední a východní Evropě, ve středu večer rozdala ceny v rámci letošního ročníku. Čtyři z nich putují k tvůrcům českých dokumentárních projektů ve stádiu vývoje či výroby.

Vstupenku na letošní festival dokumentárních filmů v německém Lipsku si zajistil projekt Ještě nejsem, kým chci být, který obdržel ocenění DOK Leipzig DOK Co-Pro Market Award. Režisérka Klára Tasovská (Nic jako dřív) vypráví příběh stárnoucí fotografky Libuše, která se vyjma celoživotních autoportrétů soustředila také na nahotu, sex, alkohol, ale také nudu a svěrací kazajku normalizace. Česko-slovenskou produkci zaštítěnou producentem Lukášem Kokešem (Somatic Films) podpořil Státní fond kinematografie částkou dohromady přesahující 2 000 000 Kč.

Cenu Dok Preview Award získal projekt Zpracování režisérky Kateřiny Turečkové. Dokumentární esej o manipulaci vycházející z moci a pozice slavného umělce - muže a konkrétního životního příběhu sochaře Pavla Opočenského - vzniká v produkci Kláry Mamojkové, Wandy Kaprálové a Víta Janečka (D1film).

Druhý celovečerní dokument Grety Stocklassy (Kiruna - Překrásný nový svět) nazvaý Blix ocenila porota Pitch the Doc Award. Film o švédském důchodci a bývalém politiku a diplomatovi Hansi Blixovi je příběhem muže, jemuž na světě moc času nezbývá, a proto po sobě začíná uklízet - byt, majetek, vztahy v rodině. A v neposlední řadě svou minulost. Producenti Radovan Síbrt a Alžběta Karásková ze společnosti PINK se můžou spolehnout také na podporu Státního fondu kinematografie, který projekt podpořil ve výzvách na vývoj i produkci dohromady částkou 2 500 000 Kč.

Ocenění The Golde Funnel (dotované částkou 1 000 EUR) obdržela slovensko-česká koprodukce filmu Hranice nevěry, která vzniká pod taktovkou režisérky Diany Fabiánové, producentky Silvie Panákové a koprodukčního přispění Cineart TV Prague. Film vypráví o dvojici, která pochází z nefunkční rodiny a navzdory životním strastem se snaží vytvořit fungující vlastní vztah.

České projekty se letošní East Doc Platform účastnily v hojném počtu

Vyjma čtyř zmíněných vítězných českých snímků se do prestižní sekce East Doc Forum dostal také projekt Raději zešílet v divočině režiséra Mira Rema (Richard Müller: Nepoznaný) a producenta Tomáše Hrubého / nutprodukce.

Zatímco do East Doc Interactive pro projekty ve vývoji zasáhl pouze dokumentární počin Tmání (režie Ondřej Moravec, produkce Hana Blaha Šilerová / Frame Films), v rámci East Doc Market se představila hned šestice českých zbrusu nových dokumentů: Manželství (režie Kateřina Hager a Asad Faruqi, produkce Bohemian Productions), Všichni lidé budou bratři (režie Robert Kirchhoff, produkce Jiří Konečný / endorfilm), Jednotka intenzivního života (režie Adéla Komrzý, produkce nutprodukce), Zákon lásky (režie Barbora Chalupová, produkce Pavla Klimešová a Martina Štruncová / Silk Films), More Miko (režie Robin Kvapil, produkce Silk Films) a Planeta Praha (režie Jan Hošek, produkce Radim Procházka).

V rámci prezentace nejnovějších českých dokumentů Czech Docs... Coming Soon byly promítnuty ukázky z filmů Manželství, Všichni lidé budou bratři, Jednotka intenzivního života, Zákon lásky a Planeta Praha.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás