Státní fond kinematografie podpořil výrobu krátkých filmů a debutů

29 dubna 2021

Film Industry

Státní fond kinematografie podpořil výrobu krátkých filmů a debutů

Film Industry

Státní fond kinematografie podpořil výrobu krátkých filmů a debutů

f

V rámci jednoho jednání rozhodla Rada Státního fondu kinematografie také o podpoře na výrobu pro hrané krátkometrážní snímky a na výrobu celovečerních debutů. Zatímco celkovou alokovanou částku 3 000 000 Kč si rozdělilo pět slibných krátkých snímků, mezi debuty se Rada rozhodla podpořit pouze jediný projekt a vyčerpala polovinu alokované částky.

Výroba celovečerních debutů

Na svůj první celovečerní film získala grant 7 500 000 Kč režisérka Natálie Císařovská. Snímek Její tělo vznikající v produkci Viktora Schwarcze ze Cineart TV Prague je psychologickým dramatem inspirovaným skutečnými událostmi. Císařovská v něm vypráví příběh mladé talentované atletky, která kvůli vážnému zranění přijde o svůj olympijský sen i sportovní kariéru a stane se pornohvězdou.

Výroba hraných krátkometrážních filmů

Na nejvyšší částku v rámci této podpory dosáhly hned dva snímky, oba soustředěné na výrazné ženské hrdinky. Barcarole vypráví příběh mladé ženy, která zažívá těžkou první noční směnu v pečovatelském domě pro seniory. Režijní debut Igora Chmely produkuje Radim Procházka se svou společností Kuli Film a na výrobu snímku získal 785 000 Kč. Ze stejné podpory se můžou těšit režisérka Elvira Dulskaia a producentka Julietta Sichel (8Heads Productions), které připravují film Ledová trhlina o těžkostech dívky zápolící v jinak ryze mužském juniorském hokejovém týmu.

Dalším podpořeným dramatem o složitostech dospívání je také nový projekt Damiána Vondráška (Frontier, nominace na Českého lva za nejlepší krátký film roku 2020), podpořený částkou 660 000 Kč. Rituály vznikající pod produkční taktovkou Martiny Netíkové ze společnosti Cinémotif Films se soustředí na nevšední odpoledne v životě dvou školáků, kteří trpí fyzickou vadou. Aby si získali respekt u ostatních dětí, rozhodnou se kluci podstoupit přijímací rituál do sídlíštního chlapeckého gangu.

Krátkometrážní film Inverze chystá režisérka Barbora Chalupová (V síti, Český lev za nejlepší dokumentární film roku 2020) v produkci společnosti Helium Film, která obdržela grant 390 000 Kč. Chalupová se v tomto sociálním dramatu zaměřuje na rodinu sužovanou covidovou krizí, na sílu internetových dezinformací a touhu vymezit se systému. Road-movie o vztahu dvou mladých sourozenců, z nichž jeden umírá na rakovinu, natočí Karel Šindelář (Grygar). Dřevo na příští zimu podpořil SFKMG částkou 380 000 Kč a produkuje ho společnost COFILM.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás