Moje slunce Mad a Myši patří do nebe budou mít premiéru v Annecy

21 května 2021

Český film (v zahraničí)

Moje slunce Mad a Myši patří do nebe budou mít premiéru v Annecy

Český film (v zahraničí)

Moje slunce Mad a Myši patří do nebe budou mít premiéru v Annecy

a

Přesně 28 let musel čekat český film na svého zástupce v hlavní soutěži na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. Podařilo se to až nyní režisérce Michaele Pavlátové s celovečerním majoritně českým snímkem Moje slunce Mad, který v soutěži doplňuje ještě koprodukční Přes hranici. Další majoritně český film Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka bude uveden ve společnosti filmů z dílny Netflixu a Disney. Oba filmy podpořil i Státní fond kinematografie. Studentský film Sestry, který natočila studentka pražské FAMU Andrea Szelesová, bude soutěžit v sekci pro absolventské snímky studentských škol. Projekty celovečerních filmů Websterovi a Srdce věže budou představeny na trhu Mifa.

Text: Jiří Vaněk (Státní fond kinematografie) a Czech Film Center

Majoritně česko-francouzsko-slovenský film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je příběhem české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí. Producenty snímku jsou Petr Oukropec a Kateřina Černá z české společnosti Negativ, koproducenty Ron Dyens (Sacrebleu Productions), Peter Badač (BFILM), Alkay Animation Prague, Česká televize, Gao Shan Pictures a Innervision (obě Francie). Snímek podpořil i Státní fond kinematografie celkem 20,98 mil. Kč ve vývoji a výrobě. Film má také alokovanou částku necelých 8,6 mil. Kč v systému filmových pobídek.

Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy obdržela řadu ocenění včetně Zlatého medvěda v Berlíně (krátký film Repete, 1995) a nominace na Oscara (Řeči, řeči, řeči v roce 1993). V roce 2012 navíc na festivalu získala za snímek Tramvaj ocenění The Annecy Cristal. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze.

Naposledy byl celovečerní český film v soutěži v Annecy v roce 1993, a to snímek režiséra Břetislava Pojara Motýlí čas. V posledních dvou dekádách se do Annecy probojovaly rovněž dva celovečerní snímky Jana Baleje. Jedné noci v jednom městě (2007) a Malá z rybárny (2015) festival uvedl mimo soutěž.

Jeden celovečerní film od Netlixu, další od studia Disney a mezi nimi druhý majoritně český snímek Myši patří do nebe, který byl vybrán do prestižní sekce Screening Events, kde festival roce 2018 uvedl film Hmyz legendárního režiséra Jana Švankmajera.

Celovečerní animovaný film režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka (Vražedné historky, 2016) byl natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky Ivy Procházkové a vypráví příběh dvou přirozených nepřátel, myšáka a lišky, kteří se kvůli nešťastné události dostanou do zvířátkovského nebe a stanou se přáteli. Dlouho očekávaný snímek je spoluprací hlavních producentů Vladimíra Lhotáka z české společnosti Fresh Films a Alexandra Charleta z francouzské Les Films du Cygne. Koprodukčními partnery jsou Grzegorz Wacławek & Piotr Szczepanowicz – Animoon (Polsko), Marek Jeníček & Tomáš Janísek - CinemArt (Slovensko), Česká televize, Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma (Francie), DD Production (Česko), Barrandov Studio, EC1 Łódż a Canal + (obě Polsko).

Státní fond kinematografie film podpořil ve vývoji i výrobě celkem částkou 9,4 milionu Kč. Film se natáčel v České republice a byl podpořen i ze systému filmových pobídek.

Dalším celovečerním filmem s českou účastí, který se probojoval do oficiálního vyběru festivalu, je snímek Přes hranici režisérky Florence Miailhe. Francouzsko-německo-českou koprodukční spolupráci zaštiťuje producentka Dora Benousilio ze společnosti Les Films de l’Arlequin za přispění německé Balance Film, zkušené české společnosti MAUR film, televize ARTE (Francie, Německo), České televize a XBO films (Francie).

Na vzniku snímku, sledujícího dramatické cesty sourozenců Kyony a Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země, se podílela celá řada českých umělců - v čele s animátorkami Lucií Sunkovou, Polinou Kazak, Evou Skurskou, Anna Paděrovou a Zuzanou Studenou nebo zvukovým mistrem Jiřím Klenkou. Přes hranici podpořil také Státní fond kinemtagorafie, a to v roce 2012 částkou 3 miliony Kč ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí.

Dalším českým filmem v hlavním programu festivalu je krátký animovaný film Sestry. Snímek studentky pražské FAMU režisérky Andreji Szelesové je plný emocí a zaměřuje se na postupně se měnící vztah mezi dvěma sestrami. Film bude soutěžit v sekci Graduation Short Films in Competition. Před dvěma lety zde ve stejné sekci festivalu zvítězil film Dcera režisérky Darji Kaščejevové, pro kterou byl úspěch v Annecy odrazovým můstkem k dalším obrovským úspěchům a oceněním po celém světě.

Websterovi a Srdce věže na trhu Mifa

V Meet the... Producers - Gap Finaning, programu zaměřeném na poznávání producentů rozpracovaných animovaných projektů, se představí dva české koprodukční snímky. Websterovi jsou projektem slovenské režisérky a producentky Kataríny Kerekesové (Fool Moon), která celovečerním filmem navazuje na stejnojmenný seriál z roku 2017 vyprávějící příběhy pavoučí rodiny. Ta už prožila různá dobrodružství, teď jí ale čeká to největší a nejnebezpečnejší ze všech: setkání s lidským tvorem.

Na snímu se podílí početný tým českých koproducentů, mezi které se řadí Karolína Davidová a Anna Vášová (13ka), PFX, Česká televize a RTVS (Slovensko). Státní fond kinematografie podpořil tvorbu filmu, s předpokládaný dokončením v zimě letošního roku, dohromady částkou 4,6 milionu Kč na vývoj i výrobu

Druhým projektem v programu je slovensko-belgicko-český dobrodružný film Srdce věže režiséra Petera Budinského, který přináší fantastický dobrodružný svět plný neobyčejných postav a míst a zároveň také otevírá téma velkého problému v životě dnešní rodiny, kdy dítě musí pochopit a vypořádat se s rozvodem svých rodičů.

Producent Peter Badač ze společnosti BFILM na snímku spolupracuje se slovenskými partnery Rozhlas a televízia Slovenska, plutoon Barbory Budinské a belgickou společností Stacka. Na produkci filmu podpořeného SFKMG částkou 15,7 milionu Kč na vývoj a výrobu se rovněž podílí česká odnož Badačovy společnosti BFILM.cz.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Veletržní 530/27, 170 00, Praha 7-Holešovice
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás