Česká animace si z Annecy odváží dvě prestižní ceny poroty

20 června 2021

Český film (v zahraničí)

Česká animace si z Annecy odváží dvě prestižní ceny poroty

Český film (v zahraničí)

Česká animace si z Annecy odváží dvě prestižní ceny poroty

a

Celovečerní snímek režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad získal na nejprestižnějším festivalu animovaného filmu na světě ve francouzském Annecy cenu poroty hlavní soutěže - Jury Award. Uspěl také francouzsko-německo-český film Přes hranici, který porota ohodnotila cenou Jury Distinction.

V roce 2021 se Česká republika vrátila po dlouhých osmadvaceti letech do hlavní soutěže mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy. Celovečerní drama Michaely Pavlátové Moje Slunce Mad navíc neodjíždí z Francie s prázdnou, protože získalo prestižní ocenění poroty Jury Award.

Majoritně česko-francouzsko-slovenský film, jehož hlavními producenty jsou Petr Oukropec a Kateřina Černá ze společnosti Negativ, je příběhem české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí.

Na snímku spolupracovali také koproducenti Ron Dyens (Sacrebleu Productions), Peter Badač (BFILM), Alkay Animation Prague, Česká televize, Gao Shan Pictures a Innervision (obě Francie) a podpořil jej Státní fond kinematografie ve výzvách na vývoj i výrobu dohromady částkou 20,98 milionu Kč. Film má rovněž alokovanou částku necelých 8,6 mil. Kč v systému filmových pobídek.

Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy obdržela řadu ocenění včetně Zlatého medvěda v Berlíně (krátký film Repete, 1995) a nominace na Oscara (Řeči, řeči, řeči v roce 1993). V roce 2012 navíc přímo na festivalu v Annecy získala za snímek Tramvaj ocenění The Annecy Cristal. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze.

Porotu zaujala i česká koprodukce Přes hranici

Dalším celovečerním filmem s českou účastí, který si vybojoval cenu na letošním ročníku, je debut francouzské malířky a animátorky Florence Miailhe Přes hranici, který obdržel ocenění poroty Jury Distinction.

Francouzsko-německo-českou koprodukční spolupráci na filmu zaštiťuje producentka Dora Benousilio ze společnosti Les Films de l’Arlequin za přispění německé Balance Film, zkušené české společnosti MAUR film, televize ARTE (Francie, Německo), České televize a XBO films (Francie).

Na vzniku snímku, sledujícího dramatické cesty sourozenců Kyony a Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země, se podílela celá řada českých umělců - v čele s animátorkami Lucií Sunkovou, Polinou Kazak, Evou Skurskou, Anna Paděrovou a Zuzanou Studenou nebo zvukovým mistrem Jiřím Klenkou. Přes hranici podpořil také Státní fond kinemtagorafie, a to v roce 2012 částkou 3 miliony Kč ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás