Funding News: léto 2021

22 června 2021

Film Industry

Funding News: léto 2021

Film Industry

Funding News: léto 2021

f

Státní fond kinematografie v červnu rozhodoval o podpoře na vývoj celovečerních hraných filmů a dokumentárních filmů. V hrané kategorii podpořila Rada SFKMG celkovou částkou 9 milionů Kč dvanáct projektů talentovaných mladých režisérů i zkušených tvůrců, kteří budou vyvíjet snímky tématizující současný svět, dospívání nebo nedávnou historii České republiky. V kategorii dokumentů dosáhlo na podporu 4,5 milionu Kč celkem devět projektů, mezi nimiž rezonovaly zejména portréty významných českých osobností a současná společenská témata.

Vývoj hraného filmu

Nejvyšší podporu ve výzvě na vývoj celovečerního hraného filmu obdržel projekt Rekordwoman společnosti nutprodukce, která připravuje snímek na motivy skutečného příběhu československé běžkyně bojující se soupeřkami na ovále i s nejasnou genderovou identitou. Režie filmu se podle scénáře Štěpána Hulíka (Hořící keř, Pustina) ujme Martin Krejčí (Fricasse, Quinzaine des rèalisateurs, 2003) a SFKMG jej podpořil částkou 1 000 000 Kč.

Československou historií se bude zabývat také projekt scénáristy a režiséra Ivo Trajkova (Rapl, Noc bezMoci) Slavík za mříží. Ten chystá příběh kněze organizujícího komunistickému režimu navzdory nezávislé církevní aktivity, přičemž musí dramaticky unikat příslušníkovi Státní bezpečnosti. Společnost Balkanfilm obdržela na vývoj snímku 880 000 Kč.

Poberta je nový projekt scenáristy a režiséra Ondřeje Hudečka (Furiant – Sundance 2016, Zvláštní cena poroty pro krátkometrážní film za režii; Pásky z Nagana) slibuje kriminální drama o konfrontaci ideálů mladého člověka - vůdce maloměstského gangu - s tvrdou realitou života. Společnost nutprodukce bude film vyvíjet s pomocí grantu ve výši 850 000 Kč.

Rada SFKMG podpořila v této výzvě také několik rodinných dramat, z nichž nejvyšší podporu (800 000 Kč) získal film Martina Duška v produkci společnosti Negativ Projekt Oregon sledující osud nespokojené matky dvou dětí, která vstoupí do sekty „Slovanů“. Shledání pětapadesátileté matky žijící v osamění na vesnici a jejího syna, který se po letech vrací z New Yorku, připravuje v projektu Chica Checa absolvent FAMU Šimon Holý ve spolupráci se společností Silk Films (700 000 Kč). Na nejveselejší notu v tématu rodinných vztahů ladí čerstvý držitel Českého lva Adam Martinec (Nejlepší krátkometrážní film a Cena Magnesia pro nejlepší studentský film za snímek Anatomie českého odpoledne). Ve filmu Mord (podpořen částkou 500 000 Kč) spolu s Matějem Paclíkem z Breathless Films chystají komediální drama odehrávající se během jednoho tradičního rituály zabijačky.

Vztahová dramata v epizodickém provedení budou natáčet další nedávní absolventi FAMU Beata Parkanová a Martin Pavol Repka. Parkanová, která zaujala debutem Chvilky (KVIFF 2018, soutěž Na východ od Západu), vyvíjí snímek Medvědi vyprávěný v pěti individuálních příbězích zaměřených na intimitu a mezilidskou blízkost. Za produkcí československé spolupráce stojí tvůrčí tým společností love.FRAME, Azyl Productions a Bontonfilm Studios, které získaly na vývoj 850 000 Kč. Čtyři kapitoly a mikrokosmos vztahů po rodinné tragédii buduje pro svůj debut Neviditelná ztráta Martin Pavol Repka v produkci Sirius Films Manual (grant 480 000 Kč).

Státní fond kinematografie podpořil také tři filmy s dospívajícími dětskými hrdiny – Můry, Alice a černá královna a Na druhé straně léta. Projekt Můry scénáristky Štěpánky Ansorge a režisérů Tomáše Pavlíčka (Chata na prodej) a Kateřiny Karhánkové (Plody mraků, Nejlepší evropský krátký animovaný film na festivalu Cinekid 2017; Mlsné medvědí příběhy, Annecy 2020) je hororově laděným příběhem dvou dospívajících kamarádek, kterým narušují volný víkend mladší bratr jedné z nich a tajemný bubák pod jeho postelí. Pražská společnost MasterFilm bude snímek vyvíjet s podporou 950 000 kč.

Žánr coming-of-age si bere na paškál také režisérka Marie Andree Škop (Můj děda spadl z Marsu) v produkci 8Heads Productions Julietty Sichel. Jejich snímek Alice a černá královna je příběhem dospívající dívky, která z nepříjemné reality utíká do světa počítačových her, a vznikat bude s grantem SFKMG ve výši 890 000 Kč. Třetím podpořeným projektem zaměřeným na téma dospívání je pak film Na druhé straně léta režiséra Vojtěcha Strakatého v produkci AEROFILMS (společnost získala 620 000 Kč). Nudící se teenagery na chatě u vody v něm zaujme vyprávění o magickém portálu na ostrově uprostřed jezera a vydají se ho prozkoumat, přičemž netuší, jak daleko od domova se nakonec dostanou.

Adaptaci románu Pavly Horákové Teorie podivnosti, oceněného cenou Magnesia Litera v roce 2019, bude vyvíjet režisérka Tereza Kopáčová podle scénáře Lenky Wimmerové (tv seriál Terapie). Příběh intelektuálky a vědkyně, která s charakteristickým cynismem komentuje svět kolem sebe a chápe realitu v jiných souvislostech než ostatní, produkuje společnost FILM KOLEKTIV. Společnost získala na vývoj 480 000 Kč.

Vývoj dokumentárního filmu

Ve výzvě na vývoj dokumentárního filmu podpořila Rada SFKMG celkově 9 projektů, z nichž nejvyšší grant (900 000 Kč) obdržel chystaný film režisérky Jany Počtové (Nerodič, K2 vlastní cestou) Slunci a obzoru, produkovaný společností Punk Film. Formálně ambiciózní snímek kombinující dokumentární a animační techniky je odrazem soukromých i veřejných dějin a vzniká na motivy deníku z cest režisérčina dědečka.

Zkušený dokumentarista Dušan Trančík (Keď hviezdy boli červené, nominace na Zlatého medvěda na Berlinale 1991) chystá noirovou rekonstrukci případu komunistického procesu z přelomu 40. a 50. let nazvaného akce Monaco. Dokument vznikající v produkci Cineart TV Prague Viktora Schwarcze se bude opírat o deník jednoho z aktérů procesu a také o podporu SFKMG 450 000 Kč.

Díky podpoře SFKMG vzniknou také tři filmy soustřeďující se na současná společensky rezonující témata – koronavirus, klimatická krize a globalizace. Model M vznikající ve spolupráci režisérů Eriky Hníkové (Každá minuta života, aktuálně v postprodukci) a Josefa Krajbicha a v produkci společnosti Negativ (společnost získala 500 000 Kč) sleduje skupinu vědců, kteří se rozhodli zdarma pomoct české vládě a vytvořit funkční systém matematického modelování průběhu epidemie koronaviru. Vláda jejich snahu však nebrala v úvahu. Andrea Culková (Žal žen, H*ART ON) a Duracfilm (480 000 Kč) zase vyvíjí druhý díl trilogie o klimatické krizi, který tentokrát nese název Archa úmluvy a který bude představovat praktické možnosti boje za záchranu planety. Esej Očima stoletého dítěte vznikající pod taktovkou Báry Jíchové Tyson a v produkci CINEPOINT pak tématizuje vliv kultury a prostředí na naši identitu. To vše na příkladu česko-americké rodiny přestěhované z New Yorku do České republiky.

Tři portréty významných osobností budou vznikat za podpory SFKMG. Pavel Štingl (Sarkofág pro královnu) připravuje dokumentární film o českém básníku a držiteli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi. Být básníkem vzniká v produkci K2 a za podpory Fondu 386 000 Kč. Poslední dva roky krátkého života české skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové bude v titulu Jen kdyby nebyla kolem taková tma zachycovat Petr Záruba (Jan Jedlička – stopy krajiny, Visions du Réel 2020) pod taktovkou Alice Tabery ze společnosti Cinepoint (400 000 Kč) a svého dokumentární zpracování se dočká i zpěvačka Nikola Mucha. Stejnojmenný film připravuje za podpory 400 000 Kč Markéta Sehnalová, v produkci Analog Vision Veroniky Kührové a Michaela Kráčmera, a bude se ve svém debutu soustředit především na zpěvaččin osobní příběh.

Odpovědět na otázku „jak se obyčejná pletená čepice s typickým vzorem stala symbolem spojeným s africkými revolucionáři?“ bude odpovídat absolventka FAMU Violette Deffontaines snímkem Dvojí život zmijovky. Společnost D1film Víta Janečka získala na vývoj snímku grant ve výši 484 000 Kč.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás