Snímky Bratrství a Milý tati budou mít premiéru v Locarnu

01 července 2021

Český film (v zahraničí)

Snímky Bratrství a Milý tati budou mít premiéru v Locarnu

Český film (v zahraničí)

Snímky Bratrství a Milý tati budou mít premiéru v Locarnu

l

Mezinárodní filmový festival v Locarnu letos přivítá dva české filmy. Ve světové premiéře se v soutěžních sekcích představí celovečerní dokumentární debut Francesca Montagnera Bratrství a krátkometrážní animovaný dokument Diany Cam Van Nguyen Milý tati. Oba tvůrci prošli pražskou FAMU a jejich filmy podpořil Státní fond kinematografie.

Bratrství (Concorso Cineasti del presente)

Světovou premiéru dokumentárního filmu Bratrství absolventa pražské FAMU Francesco Montagnera bude hostit prestižní sekce Concorso Cineasti del presente - soutěž věnovaná nastupující generaci režisérů a jejich prvním či druhým snímkům. Česko-italskou spolupráci vede producentka Pavla Janoušková Kubečková ze společnosti nutprodukce, ve spolupráci s italskými Nefertiti Film, Českou televizí a FAMU.

Montagnerův strhující film se zaměřuje na osud tří bratrů žijících v odlehlé bosenské vsi uprostřed hor. Když soud pošle jejich otce, radikálního salafistického kazatele, na dva roky do vězení za terorismus, chlapci se ocitnou na životní křižovatce. Připojí se ke „svaté válce“, pokusí se emigrovat do Západní Evropy nebo si zvolí úplně jinou cestu?

Že jde o slibný projekt, dokazovali tvůrci už v průběhu výroby filmu. Na příklad na prestižním koprodukčním trhu When East Meets West v italském Terstu bylo Bratrství prezentováno hned dvakrát - v roce 2018 a v lednu letošního roku, kdy Montagnerův film obržel cenu HBO Europe v rámci programu Works in Progress. Výrobu i vývoj snímku podpořil Státní fond kinematografie dohromady částkou 1 250 000 Kč a podporu dostal celevočerní dokument také od evropského fondu Eurimages (36 000 eur v roce 2020).

Česká kinematografie měla v sekci Concorso Cienasti del presente zastoupení i v roce 2019, kdy se do ní probojovalo majoritně slovinské drama Oroslan režiséra Matjaže Ivanišina. Českým koproducentem filmu byl Jordi Niubó ze společnosti i/o post.

Milý tati (Pardi di domani)

Soutěžní sekce Pardi di domani - věnovaná mladým talentům a autorům zkoumajícím nové metody vyprávění - uvede světovou premiéru krátkého animovaného dokumentárního filmu Milý tati. Osobní projekt režisérky Diany Cam Van Nguyen vzniká v produkci společnosti 13ka producentky Karolíny Davidové a v koprodukci slovenské nutprodukcie a FAMU. Státní fond kinematografie podpořil výrobu filmu částkou 1 000 000 Kč.

Třináctiminutový snímek vypráví nevšední formou příběh o silných rodinných vazbách i nepřekonatelných překážkách mezi dcerou a jejím otcem. Autorka se v něm již jako dospělá zpětně vypořádává s minulostí skrze dopisy, které jí otec psal z vězení. Své myšlenky a vzpomínky předává kombinací animované a hrané dokumentární tvorby.

Studentka FAMU Diana Cam Van Nguyen na sebe na velké scéně upozornila už v letech 2018 a 2019, když se svým snímkem Spolu sami nejprve ovládla experimentální sekci na MFDF Ji.hlava (2018) a poté se představila v mezinárodní premiéře na MFF v Rotterdamu (2019). Zvítězila také na festivalu FAMUFEST a nominaci měla na studentskou Cenu Magnesia udělovanou v rámci výročních cen Český lev.

Sekce Pardi di domani hostila před třemi lety také premiéru filmu Rekonstrukce Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka a v roce 2001 v ní soutěžil rovněž Jan Němec se snímkem Noční hovory s matkou, za který obdržel ocenění Golden Leopard for Best Video.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás