Čtyři české koprodukční snímky budou soutěžit v Benátkách

26 července 2021

Český film (v zahraničí)

Čtyři české koprodukční snímky budou soutěžit v Benátkách

Český film (v zahraničí)

Čtyři české koprodukční snímky budou soutěžit v Benátkách

v

Na 78. ročníku prestižního filmového festivalu v Benátkách budou v soutěžních sekcích tři koprodukční filmy s českou účastí. Snímek Nezanechat stopy bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži nazvané Venezia 78. Filmy Zázrak a 107 matek byly vybrány do soutěžní sekce Orizzonti. Italsko-český film Il Palazzo bude mít premiéru v sekci Giornate degli Autori a český VR projekt Highlife VR se představí na Venice Gap-Financing Market.

Text: Jiří Vaněk / Státní fond kinematografie; Czech Film Center

Nezanechat stopy je příběh z komunistického Polska 80. let. Režisér Jan P. Matuszyński, jehož předchozí film Poslední rodina byl úspěšně uveden také v českých kinech, se inspiroval skutečnou událostí smrti vysokoškolského studenta ubytého policií. Jeho kamarád a jediný očitý svědek se během momentu stal úhlavním nepřítelem totalitního státu. Filmový festival v Benátkách vybral polsko-francouzsko-českou koprodukci do hlavní soutěže. Českými koproducenty jsou Mikuláš Novotný z Background Films, Magiclab a Česká televize. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 3,3 mil. Kč.

Film Zázrak rumunského režiséra Bogdana George Apetriho bude soutěžit ve festivalové sekci Orizzonti zaměřené na nejnovější estetické a výrazové trendy v kinematografii a začínající tvůrce. Krimi příběh detektiva pátrajícího po osudu mladé jeptišky vznikl v rumunsko-česko-lotyšské koprodukci. Českým koproducentem je Viktor Schwarcz a společnost Cineart TV Prague. V České republice proběhla kompletní zvuková, obrazová a triková postprodukce a snímek podpořil i Státní fond kinematografie ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 2 mil. Kč.

Druhým filmem v sekci Orizzonti je drama 107 matek slovenského režiséra a scenáristy Petera Kerekese. Příběh o ukrajinské trestankyni, které se ve vězení narodí chlapec a stává se součástí světa složeného výhradně z žen, je koprodukcí Slovenska, České republiky a Ukrajiny. Českými koproducenty jsou společnosti endorfilm a Hypermarket Film. Scénář k filmu napsal spolu s režisérem Ivan Ostrochovský, který je rovněž hlavním producentem snímku. Státní fond kinematografie podpořil snímek dohromady částkou 3,4 mil. Kč.

V nezávislé sekci Giornate degli Autori, která byl vytvořena asociací italských filmových autorů a tvůrců po vzoru cannské Directors' Fortnight, bude mít premiéru také italsko-český film Il Palazzo. Režisérkou komediálního dramatu je Federica di Giacomo, která v roce 2016 ovládla benátské Orizzonti s dokumentárním snímkem Liberami.

Il Palazzo vypráví příběh místa nazvaného Palác, které se nachází v centru Říma. Majitel Paláce po vzoru renezančních patronů nabízí ubytování svým přátelům a známým intelektuálům, kteří prostředí Paláce využijí k natáčení vizionářského nezávislého filmu. Když ale jeden z nich náhle zemře, dostane zbylé rezidenty do obtížné životní situace. Jak naloží s hodinami natočeného materiálu a se svými životy?

Producentem snímku jsou Giulia Achilli a Marco Alessi z italské společnosti Dugong Films a také italská televize Rai Cinema. Českým koproducentem filmu je Jan Macola ze společnosti Mimesis Film.

Letošního festivalu v Benátkách se zúčastní také český projekt Highlife VR režiséra Tomáše Kouckého a producenta Jindřicha Trčky z Oldřich Company. Chystaný 12minutový projekt, který má zprostředkovat zážitek provazochodectví uprostřed vrcholů Alp, bude prezentován v rámci trhu Venice Gap-Financing Market, konkrétně v sekci Biennale College - Virtual Reality.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás