Koprodukční snímek 107 matek získal ocenění v Benátkách

13 září 2021

Český film (v zahraničí)

Koprodukční snímek 107 matek získal ocenění v Benátkách

Český film (v zahraničí)

Koprodukční snímek 107 matek získal ocenění v Benátkách

b

Slovensko-česko-ukrajinské drama Petera Kerekese 107 matek obdrželo cenu za nejlepší scénář v sekci Orizzonti na MFF v Benátkách. Na snímku se koprodukčně podílely české společnosti endorfilm a Hypermarket Film. Podporu filmu zajistil také Státní fond kinematografie.

Během sobotního slavnostního zakončení 78. ročníku MFF v Benátkách si pro cenu za nejlepší scénář soutěžní sekce Orizzonti přišli Peter Kerekes a Ivan Ostrochovský. Oba se na snímku 107 matek podíleli ve více rolích - Kerekes také jako režisér a koproducent a Ostrochovský jako hlavní producent. Scénář napsali společně.

107 matek je příběh mladé Ukrajinky, která spáchala zločin z vášně a odpykává si sedmiletý trest odnětí svobody v jedné z oděských ženských věznic. Právě porodila svoje první dítě a stává se součástí světa složeného výhradně ze žen – spoluvězenkyň každého věku, manželek a vdov, dcer, sester, těhotných žen, matek s dětmi, dozorkyň. Nebýt barevných uniforem, byly by téměř k nerozeznání.

Peter Kerekes je především úspěšným dokumentárním tvůrcem, 107 matek je jeho hraný debut. V roce 2009 byl za svůj snímek Jak se vaří dějiny (česká koprodukce Negativ) nominován na Evropskou filmovou cen v kategorii dokumentů a se svým dalším dokumentárním počinem Sametoví teroristé (česká koprodukce Hypermarket Film) zaujal na Berlinale 2013, kde získal v sekci Forum ocenění Tagesspiegel Readers’ Award.

Hlavním producentem 107 matek je Ivan Ostrochovský ze společnosti Punkchart films (Slovensko). Koprodukčně se na snímku podílely české společnosti endorfilm Jiřího Konečného a Hypermarket Film za přispění Státního fondu kinematografie, který film podpořil částkou 3 400 000 Kč. Dalšími koproducenty jsou také RTVS (Slovensko), Arthouse Traffic (Ukrajina) a Peter Kerekes Film (Slovensko).

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás