Českým kandidátem na Oscara je Zátopek

11 října 2021

Film Industry Představujeme

Českým kandidátem na Oscara je Zátopek

Film Industry Představujeme

Českým kandidátem na Oscara je Zátopek

o

Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Zátopek. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyslala životopisný film režiséra Davida Ondříčka do boje v kategorii Nejlepší mezinárodní film. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvách na vývoj i výrobu.

Na 94. cenách americké Akademie filmového umění a věd bude Českou republika zastupovat životopisný film Zátopek. ČFTA vybrala snímek Davida Ondříčka, který pojednává o strastiplném životě trojnásobného olympijské vítěze Emila Zátopka, jako kandidáta pro kategorii Nejlepší mezinárodní film.

Pro dvaapadesátiletého Ondříčka nepůjde o první oscarovou zkušenost. V roce 2012 byl za Českou republiku nominován také s úspěšným krimi dramatem Ve stínu, které zaujalo především vítězstvím v devíti kategoriích na výročních cenách Český lev v roce 2013 a také a také pěti triumfy na Cenách české filmové kritiky. Ondříček se podílel rovněž na dalším českém oscarovém kandidátovi Ztraceni v Mnichově (2015), tentokrát jako producent, a ve stejné roli spolupracoval se zahraniční produkcí snímku Anthropoid britského režiséra Seana Ellise (2016), který získal nominaci na BIFA (British Independent Film Awards). U českých filmových fanoušků je David Ondříček známý především kultovním filmem Samotáři (2000).

Zátopek vznikl jako česko-slovenská koprodukce pod záštitou režisérovi produkční společnosti Lucky Man Films, kterou řídí spolu s producentem Kryštofem Muchou. Mezi koprodukční partnery Zátopka se řadí: Česká televize (CZ), Olife Energy (CZ), Accolade (CZ), ALEF (CZ), Innogy (CZ), T-Mobile (CZ), SEBRE (CZ), Azyl Production (SK), Rozhlas a Televíza Slovenska (SK) a Barrandov Studio (CZ). Na scénáři snímku, který měl premiéru jako zahajovací film letošního festivalu v Karlových Varech, spolu pracovali Alice Nellis a Jan P. Muchow.

Podporu v rozpracovanosti dostal Zátopek od Státního fondu kinematografie dvakrát. Nejprve v roce 2014 podpořila Rada film částkou 700 000 Kč na vývoj a poté v roce 2018 částkou 15 000 000 Kč na výrobu.

Poslední dva české snímky vyslané do boje o Oscara, dramata Šarlatán (2020) a Nabarvené ptáče (2019), se shodně dostaly do užšího výběru, který předchází oscarovým nominacím. Poslední českým filmem nominovaným na Oscara byly v roce 2004 Želary Ondřeje Trojana. V historii samostatné České republiky získal Oscara za Nejlepší mezinárodní film (tehdy Nejlepší cizojazyčný film) Kolja režiséra Jana Svěráka v roce 1997.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás