Nejlepším českým dokumentem MFDF Ji.hlava 2021 je Bratrství

31 října 2021

Český film (v zahraničí)

Nejlepším českým dokumentem MFDF Ji.hlava 2021 je Bratrství

Český film (v zahraničí)

Nejlepším českým dokumentem MFDF Ji.hlava 2021 je Bratrství

j

Devět českých dokumentárních filmů bylo oceněno v rámci jubilejního 25. ročníku MFDF Ji.hlava. Francesco Montagner ovládl se svým snímkem Bratrství národní soutěž Česká radost. Zvláštní uznání obdržely filmy Očista režisérky Zuzany Piussi a Přípravy k filmu T. režiséra Milana Klepikova.

Oceňovaný dokumentární snímek Bratrství debutujícího režiséra Francesca Montagnera získal hlavní cenu jihlavského festivalu v národní soutěži Česká radost. Cenu za nejlepší kameru soutěže si navíc odnesl kameraman Bratrství Prokop Souček. Film sledující osud tří bosenských bratrů, jejichž otec, radikální salafistický kněz, skončí na dva roky ve vězení za terorismus, vznikl v produkci Pavly Janouškové Kubečkové (pro společnost nutprodukce) a v koprodukci s italskou firmou Nefertiti Film, FAMU a Českou televizí. Podporu Bratrství zajistil také Státní fond kinematografie (1 250 000 Kč na vývoj a výrobu).

Zvláštní uznání soutěže Česká radost si odnesly dva snímky: Očista a Přípravy k filmu T. Slovensko-česká Očista zkušené tvůrkyně Zuzany Piussi se zaměřuje na složité období slovenské politické scény a krizi právního systému v posledních deseti letech a vznikla v produkci Víta Janečka (pro VIRUSfilm a D1film). Přípravy k filmu T. jsou debutem Milana Klepikova, který pojímá úvahy o konci světa optikou básníka Petra Krále. Film vznikl v produkci Martina Vandase a Antonie Dědečkové z MAUR film a za podpory Státního fondu kinematografie (499 000 Kč na výrobu experimentálního filmu).

Další ceny České radosti posbíraly Jana Vlčková za střih dokumentu Síla, Viera Marinová za zvukový design snímku Milý tati a Linda Kallistová Jablonská, která obdržela Cenu studentské poroty za film Opouštět počátky. Všechny tři snímky podpořil Státní fond kinematografie.

Letošní Cenou diváků MFDF Ji.hlava byl oceněn dokumentární film Nebe režisérů Tomáše Etzlera a Adély Špaljové a producenta Jana Macoly (Mimesis Film). Syrový náhled do sociálního systému Číny očima bývalého zahraničního zpravodaje a spolurežiséra filmu Tomáše Etzlera vznikl rovněž s podporu SFKMG (1 100 000 Kč na výrobu).

Nejlepším českým experimentálním dokumentem soutěže Fascinace: Exprmntl.cz byla vyhlášena filmová poema o pesticidech Beautiful Solution studentky FAMU Elišky Cílkové. Zvláštní uznání soutěže Svědectví si odnesl oceňovaný dokument litevského tvůrce Vitalije Manského Gorbačov. Ráj, který koprodukovaly za Českou republiku Hypermarket Film a Česká televize.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás