Moje slunce Mad má nominaci na Zlatý glóbus

14 prosince 2021

Film Industry

Moje slunce Mad má nominaci na Zlatý glóbus

Film Industry

Moje slunce Mad má nominaci na Zlatý glóbus

g

Český celovečerní animovaný film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové má nominaci na Zlatý glóbus. V kategorii Best Picture - Animated je historicky prvním nominovaným českým snímkem. Na vzniku filmu se výraznou měrou podílel Státní fond kinematografie.

Nominace na Zlaté glóby, které po devětasedmdesáté udělí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, zahrnuje český celovečerní animovaný film Moje slunce Mad. V kategorii Best Picture - Animated, která je pevnou součástí Zlatých glóbů od roku 2006, je snímek režisérky a animátorky Michaely Pavlátové vůbec prvním českým nominovaným dílem.

Moje slunce Mad je příběhem české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí.

Snímek, během jehož tvorby vedla oceňovaná tvůrkyně Pavlátová tým třicítky animátorů z České republiky, Slovenské republiky a Francie, měl světovou premiéru na největším světovém festivalu animované tvorby v Annecy. Do hlavní soutěže byla Pavlátová vybrána jako první český tvůrce od roku 1993, kdy ve Francii soutěžil legendární Břetislav Pojar, a získala významné ocenění - Cenu poroty (Jury Award). Moje slunce Mad poté zvítězilo i na festivalu FICG v mexické Guadalajaře nebo na mezinárodním festivalu animované tvorby v korejském Bucheonu a bylo také součástí programu prestižních festivalů v Zurichu, Káhiře a Karlových Varech.

Na počátku kariéry dosáhla Michela Pavlátová mezinárodního renomé se svými krátkometrážními snímky. Do Annecy se podívala se snímkem Řeči, řeči, řeči (1991), za který následně dostala nominaci na Oscara v kategorii krátkometrážních filmů. Annecy uvedlo i autorčin další kraťas Repete, za nějž na Berlinale obdržela Zlatého medvěda pro krátké filmy v roce 1995, a také Karneval zvířat (2007) nebo Tramvaj (2012), v Annecy oceněn cenou Krystal. Českým divákům je Pavlátová známa i díky hrané tvorbě - režírovala rovněž filmy Nevěrné hry (2003) a Děti noci (2008).

Moje slunce Mad je režisérčiným celovečerním animovaným debutem. Produkčně ho zaštiťují Kateřina Černá a Petr Oukropec z etablované české společnosti Negativ, ve spolupráci s francouzskými (Sacrebleu Production a Gao Shan a Innervision), slovenskými (BFILM) a také významnými českými partnery Alkay Animation Prague a Česká televize.

Státní fond kinematografie podpořil Moje slunce Mad ve výzvách na vývoj i výrobu, dohromady částkou 20 600 000 Kč, a také v programu filmových pobídek. Film získal podporu rovněž od fondu Eurimages, organizace CNC, slovenského Audiovizuálného fondu a regionálních fondů ve Francii.

Vítězové 79. ročníku Zlatých glóbů budou korunováni 9. ledna 2022. Ceremoniál budou bojkotovat některá média, vysílatelé, distributoři i celebrity z důvodu nedostatečné snahy o diverzitu ze strany pořádající asociace.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás