Okupace má 6 nominací na Ceny české filmové kritiky, Zátopek čtyři

04 ledna 2022

Film Industry

Okupace má 6 nominací na Ceny české filmové kritiky, Zátopek čtyři

Film Industry

Okupace má 6 nominací na Ceny české filmové kritiky, Zátopek čtyři

c

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky posbírala černá komedie Okupace. Debut Michala Nohejla je nominován v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlpší scénář, Nejlepší herec, Audiovizuální počin a Cena Innogy pro objev roku. Životopisný film Zátopek Davida Ondříčka posbíral celkem čtyři nominace, Moje slunce Mad Michaely Pavlátové a Chyby Jana Prušinovského mají po třech nominacích, Milý Tati Diany Cam Van Nguyen a Zrcadla ve tmě Šimona Holého mají nominace dvě.

Asociace českých filmových kritiků zveřejnila nominace na Ceny české filmové kritiky, kterým s 6 nominacemi vévodí černá komedie Okupace. Debut Michala Nohejla bude soupeřit v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlpší scénář, Nejlepší herec, Audiovizuální počin a Cena Innogy pro objev roku. Okupace měla mezinárodní premiéru v prestižní soutěži prvních filmů na festivalu v Tallinnu loni v listopadu.

V souboji o nejlepší film ji doplňují animovaný snímek Moje Slunce Mad a životopisné drama Zátopek. Celovečerní animák Michaely Pavlátové měl světovou premiéru na festivalu v Annecy, kde získal v červnu prestižní cenu poroty hlavní soutěže. V prosinci bylo Moje slunce Mad nominováno na Zlatý glóbus v kategorii pro celovečerní animované filmy a nyní bude bojovat o 3 ceny českých filmových kritiků - v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář a Audiovizuální počin.

Zátopek loni zahajoval festival v Karlových Varech a o pár mesíců později byl zvolen českým kandidátem na Oscara pro nejlepší mezinárodní film. Životopisný snímek z dílny Davida Ondříčka se bude ucházet o ceny kritiků v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší herečka (Martha Issová) a Nejlepší herec (Jan Neužil).

V kategorii Nejlepší dokument jsou nominovaní další dva participanti loňského festivalu v Karlových Varech - Jenotka intenzivního života (Adéla Komrzý) a Láska pod Kapotou (Miro Remo). Doplňuje je debut Jindřicha Andrše Nová Šichta.

Snímek Chyby Jana Prušinovského je nominován ve třech kategoriích - Nejlepší režie, Nejlepší scénář a Nejlepší herečka (Pavla Gajdošíková). Mezi filmy, které posbíraly více nominací, se řadí rovněž úspěšný krátký animovaný dokument Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen (Nejlepší krátkometrážní film, Cena Innogy pro objev roku) a debut Šimona Holého Zrcadla ve tmě (Nejlepší herečka - Alena Doláková a Cenna Innogy pro objev roku).

Na seznam všech nominovaných se můžete podívat ZDE.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás