Nominacím na České lvy vévodí Zátopek a Okupace

17 ledna 2022

Film Industry

Nominacím na České lvy vévodí Zátopek a Okupace

Film Industry

Nominacím na České lvy vévodí Zátopek a Okupace

c

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace na výroční ceny Český lev 2021. Životopisný snímek Zátopek Davida Ondříčka a černá komedie Okupace Michala Nohejla shodně obdržely 13 nominací - včetně pro nejlepší film, režii a scénář. ČFTA rovněž udělila dvě nestatutární ocenění, obě získal Zátopek.

Životopisné drama Zátopek, mapující osudy československého běžce a trojnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, může doufat ve 13 Českých lvů. Akademici ČFTA film režiséra a producenta Davida Ondříčka (spolu s producentem Kryštofem Muchou) nominovali na ceny pro nejlepší film, režii, scénář, herečku v hlavní roli, herce v hlavní roli, herce ve vedlejší roli, kameru střih, zvuk, hudbu, výpravu, kostýmy, a masky.

Černá komedie Okupace, která vypráví příběh divadelního spolku a ruského oficíra během jedné hodně podnapilé noci v socialistickém Československu, vynesla debutujícímu režisérovi Michalu Nohejlovi a producentům Julii Žáčkové a Janu Hlavsovi taktéž 13 nominací. Okupace bude o České lvy bojovat ve stejných kategoriích jako Zátopek.

Z 11 nominací se těší komedie režiséra a producenta Martina Šulíka (spolu s producentem Rudolfem Biermannem) Muž se zaječíma ušima, která se může rovněž stát nejlepším filmem. V kategorii pro nejlepší film jsou také nominované filmy Atlas ptáků režiséra Olma Omerzu a producenta Jiřího Konečného (celkem 9 nominací) a drama Chyby režiséra a producenta Jana Prušinovského (spolu s producentem Ondřejem Zimou), které se pyšní 8 nominacemi.

Moje slunce Mad Michaely Pavlátové (také nejlepší scénář), Myši patří do nebe Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka (také nejlepší hudba) a Rudé boty Anny Podskalské mají nominaci na nejlepší animovaný film. Krátkometrážní Rudé boty jsou nominované také na Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film, spolu se snímky Milý tati (Diana Cam Van Nguyen - nominovaná i na nejlepší krátký film), Postup práce (Lun Sevnik), Ještě nespíš? (David Payne) a Dřevo na příští zimu (Karel Šindelář).

Nejlepším dokumentárním filmem se stane jeden z pětice: Nová šichta (Jindřich Andrš), Láska pod kapotou (Miro Remo), Sny o toulavých kočkách (David Sýs), Nebe (Tomáš Etzler & Adéla Špaljová) a Jednotka intenzivního života (Adéla Komrzý).

Cenu filmových fanoušků a ocenění pro Nejlepší plakát předávala ČFTA na nominační tiskové konferenci. Obě ocenění získal film Zátopek.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás